Dziś coraz więcej osób chce nosić biżuterię unikatową i jedyną w swoim rodzaju. Mamy przesyt produktów tworzonych maszynowo. Nic więc dziwnego, że rękodzielnictwo znów zyskało na znaczeniu. Czego potrzebujemy do tworzenia biżuterii? Przede wszystkim przyda się nam dobry sklep z koralikami, w którym kupimy akcesoria do biżuterii. No właśnie, ale co jest potrzebne?

Po pierwsze – narzędzia

Aby praca była przyjemna i w ogóle możliwa, koniecznie należy zaopatrzyć się w narzędzia do tworzenia biżuterii, a są nimi różne rodzaje szczypców. I choć na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z pięknymi rękodzielniczymi wyrobami, to są konieczne. Szczypce okrągłe są idealne do zawijania końcówek drutu, ale nie tylko. Można tworzyć nimi różne kółeczka i oczka. Szczypce płaskie są niezastąpione przy dociskaniu niektórych elementów, a z kolei szczypce tnące – jak sama nazwa wskazuje- przycinają.

Po drugie – półfabrykaty

Akcesoria do biżuterii w postaci półfabrykatów są bardzo ważne – bez nich nie można właściwie wykonać pełnowartościowego produktu. Chodzi przede wszystkim o bigle do kolczyków, zapięcia różnego rodzaju, szpilki jubilerskie, sztyfty, łańcuszki, nakładki do biżuterii i końcówki oraz baranki. Wybierając półfabrykaty należy zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane. Jeżeli będzie to zwykły metal – należy o tym informować przy sprzedaży ponieważ może on uczulać. Półfabrykaty mogą być tez srebrne, a także ze stali nierdzewnej.

foto1

Po trzecie – koraliki

Koraliki do bransoletek, do kolczyków czy naszyjników to najbardziej charakterystyczne elementy w rękodzielnictwie biżuteryjnym. Wybór koralików przyprawia o zawrót głowy, w szczególności kiedy znajdziemy dobry sklep z koralikami. Oferowane są tam koraliki wykonane z różnych materiałów, w różnych kolorach, kształtach i wielkościach.

co mamy do wyboru? Koraliki ze szkła, koraliki czeskie, Miyuki i TOHO, a więc piękne, tradycyjne i bardzo drobne koraliki, koraliki drewniane, ale również kaboszony, perły. Oprócz koralików dostępne są również inne elementy ozdobne, np. kamienie, ceramika, akryl, masa perłowa, muszla – wszystko po to, aby biżuteria mogła być oryginalna i jedyna w swoim rodzaju! Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rękodzielnictwem biżuteryjnym, nie musisz od razu decydować się na najdroższe koraliki. Najlepiej zacząć od tych najtańszych i sprawdzać co jakiś czas kolejne rozwiązania.

Po czwarte – kleje

W tworzeniu biżuterii konieczny jest klej. Najlepiej zawsze mieć pod ręką dwa jego rodzaje – klej dwuskładnikowy, a także klej który charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem. Kleje potrzebne są do podklejania gumek, wklejania końcówek oraz przy różnych eksperymentach. Jeżeli tworzysz również z tkanin, konieczne jest zakupienie kleju do tkanin, np. HT2 Gutermann, chociaż oczywiście wybór jest bardzo duży.

foto2

Po piąte – linki, rzemienie, gumki i sznurki

Linki jubilerskie oraz gumki jubilerskie są absolutnie konieczne w rękodzielnictwie, zwłaszcza jeżeli tworzymy bransoletki ozdoby na szyje. Do tego warto zaopatrzyć się w drut pamięciowy, sznurki jubilerskie i rzemienie – do wyboru mamy rzemienie naturalne, albo ekologiczne. Oczywiście gama kolorystyczna jest naprawdę bogata!

Sklepy oferujące akcesoria do tworzenia biżuterii zapewniają bardzo dobry wybór. Warto znaleźć jeden dobry sklep – często się tam zaopatrując można spodziewać się ciekawych rabatów czy promocji.