Robert Goolrick urodził się w małym miasteczku uniwersyteckim w Virginii. Gdy dorósł, mieszkał przez kilka lat w Europie, chciał byc aktorem lub malarzem – został pisarzem. Kiedy napisał wcześniejszą powieść, rodzice wydziedziczyli go, dlatego wyprowadził się do Nowego Jorku i tam mieszkał przez jakiś czas. Obecnie mieszka na starej farmie w Wirginii, ze swoim ulubionym psem o imieniu Preacher.
Źródło: www.robertgoolrick.com/biography.html

Zima, zmarznięci ludzie czekający na peronie na mający wkrótce nadjechać pociąg. Wśród nich czeka Ralph Truitt, okoliczny bogacz. Czeka na pociąg z niecierpliwością, ciekawością, utęsknieniem. Tym pociągiem ma przyjechać jego przyszła żona, którą wybrał spośród nadesłanych ofert. Ralph szukał żony poprzez ogłoszenie, ta kobieta wyjątkowo mu pasowała. Przysłała swoje zdjęcie, okazało się, że nie jest szczególnie urodziwa, ale nie urody szukał w swojej żonie. Tylko dobra, szczerości i zaufania. Nagle pociąg przyjechał, a z niego wysiadła tajemnicza piękność przedstawiająca się jako Catherine Land. Nie miał innego wyjścia, jak zabrać kobietę ze sobą, chociaż już na samym początku oszukała go wysyłając zdjęcie swojej kuzynki.

Podczas drogi do domu zdarzył się wypadek, Ralph spadł z powozu, uderzył się silnie w głowę. Catherine zdołała zatrzymać konie i uratować mężczyznę.

Pielęgnowała go później przez wiele dni, stając się jednocześnie nową panią domu. Służba ją szanowała, Ralph pokochał szczerym uczuciem. Opowiedział jej swoją mroczną przeszłość, nie szczędząc tragicznych szczegółów. Pragnie odszukać swego syna, który odszedł z domu po śmierci swojej matki i przez maltretowanie ojca.

Chce odkupić swoje winy i przeprosić dziś dorosłego już mężczyznę. Chciałby, by to właśnie Catherine go odnalazła. Nie wie, że żona ma inny plan co do niego. Nie wie, że ta kobieta, która dzieli z nim łoże i życie, ma drugie „ja”.

Jak potoczy się ta historia? Czy miłość zwycięży? Czy raz zdradzony zaufa ponownie?

Autor powieści w niezwykły sposób przenosi czytelnika do początku XX wieku. Poznaje go z ludźmi żyjącymi w tamtych czasach, ich zwyczajami, zaletami, wadami. Pokazuje uczucia takimi jakie są, bardzo mocno działając przy tym na wyobraźnię czytającego. Konflikty, zdrada, miłość i pożądanie, któremu ciężko się oprzeć są przedstawione bardzo realnie. Każda strona książki jest przepełniona uczuciami, i dobrymi, i złymi.

Doskonała lektura na długi wieczór. Jeden. Bo ciężko się od niej oderwać.