Kawalerka – to małe mieszkanie w granicach 30 metrów kwadratowych, z założenia przeznaczone dla jednej osoby. W jej wchodzi tylko jeden pokój, kuchnia (lub pokój z aneksem kuchennym) i łazienka. Kawalerki często kupowane są przez młode osoby, przeważnie singli, którzy mają okrojony budżet finansowy i nie mogą pozwolić sobie na większe lokum. Kawalerkę często uważa się za mieszkanie tymczasowe, natomiast w wielu przypadkach musi stać się domem dla naszej powiększonej rodziny.

Jeśli zdarzy się już tak, ze naszą kawalerkę będziemy dzielić z mężem oraz małym dzieckiem to musimy zagospodarować mieszkanie tak, aby stało się wygodne i przestronne dla naszej 3-osobowej rodziny. Na pierwszy rzut oka kawalerka może wydawać się ciasna i mało praktyczna, natomiast jeśli zorganizujemy wszystko racjonalnie to mieszkanie w niej z naszą rodziną wcale nie musi okazać się męczarnią.

Najważniejszym elementem naszego małego lokum jest pokój – ten jeden pokój, który musi stać się dla nas pokojem codziennym, sypialnią, jadalnią, pokojem do pracy oraz pokojem zabaw dla dziecka. Ważne jest, aby pokój ten nie był zagracony, wybierajmy więc meble uniwersalne, które możemy wykorzystać w różny sposób.

Kanapa oczywiście musi być rozkładana,aby w dzień stanowiła miejsce do posiedzenia, a w nocy rozłożona stawała się komfortowym łóżkiem.

W prezentowanej aranżacji stół postawiony jest z boku, tak aby dziecko miało więcej miejsca do zabaw. Stół pełni na co dzień funkcję jadalni, wieczorami służy jako miejsce pracy na laptopie. Dzięki temu, że stół jest rozkładany, od czasu do czasu (z okazji świąt, urodzin lub innych imprez) stawiany jest na środek pokoju i w ten sposób możemy pomieścić większą ilość gości w naszym niewielkim mieszkanku. Ciekawym elementem wystroju naszej kawalerki są zabudowane grzejniki. Zostały przysłonięte praktycznymi regałami, na których możemy poukładać np. zdjęcia, książki, zabawki itp.
W komodach domownicy trzymają tylko najpotrzebniejsze rzeczy codziennego użytku. Wszystkie pozostałe ubrania i większe przedmioty typu odkurzacz, deska do prasowania, suszarka do prania znalazły miejsce w dużej wnęce w przedpokoju, przebudowanej na szafę z przesuwnymi drzwiami.

Mimo tego, że pokój ma zaledwie 16 metrów kwadratowych, został optycznie powiększony – dzięki zastosowaniu takiego triku jak poziome pasy na całej powierzchni ściany. Barwy są stonowane, dlatego przebywanie w mieszkaniu nie jest męczące. Kolory ścian mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Łagodne, stonowane barwy ścian stosujemy, gdy szukamy wypoczynku, spokoju a także przestrzeni i światła.

Kawalerka, którą prezentujemy udowadnia, że możemy czuć się dobrze w naszym mieszkaniu, bez względu na to, jakim metrażem dysponujemy.