Dyskusja stara jak świat – co jest lepsze, żaluzje czy rolety? A jeśli już wybierzesz rodzaj, to z jakiego materiału powinny być wykonane? Z pomocą firmy Żalmax, proponującej swoim klientów zarówno rolety jak i żaluzje, sprawdziliśmy, które rozwiązania są najpopularniejsze.

Żaluzje – kiedy warto na nie postawić?

Żaluzje zaczęły swoją karierę w biurach – wtedy ultranowoczesne, z cienkiego aluminium, zachwycały i były synonimem ekskluzywności. Jednak popularność żaluzji aluminiowych w domach jest już mniejsza, wyparły je bowiem żaluzje drewniane. Nie oznacza to jednak, że żaluzji aluminiowych kupić nie można: jak podkreślają eksperci z firmy żaluzje Kraków, klienci cenią sobie zwłaszcza żaluzje malowane i powlekane imitacją drewna. Dzięki temu można je bowiem dopasować do aranżacji i nie wydać przy tym zbyt dużo.

Ważną zaletą żaluzji jest możliwość dość płynnego regulowania natężenia światła, które wpada do pomieszczenia. Możesz je częściowo podciągnąć do kasetki bądź zmienić kąt lamelek by wpuszczały mniej lub więcej światła.

Poza tym żaluzje (zwłaszcza te z prawdziwego drewna) wyglądają pięknie zwłaszcza w kuchniach i pokojach w stylu kolonialnym. Ich wadą jest natomiast spora waga i objętość lamelek. Nawet podwinięte całkowicie zajmą część okna.

Należy również pamiętać, że żaluzje są kłopotliwe w konserwacji. Czyszczenie ich z kurzu staje się dla właścicieli nielubianym rytuałem – choć to niewielka cena za urok światła wpadającego do pomieszczenia przez żaluzje…

Rolety – wygoda i minimalizm

Rolety natomiast szturmem zdobyły nasze serca – wszystko dzięki roletom typu mini, montowanym bezpośrednio do okiennego skrzydła. Montaż bez narzędzi, szeroka gama kolorów i wzorów oraz łatwa obsługa i czyszczenie; nie sposób przejść obok rolet obojętnie.

Istotną zaletą rolet jest ich walor dekoracyjny. Można je dopasować do każdej aranżacji, a nawet możesz zaszaleć i wybrać model o wyjątkowo charakterystycznym, mocnym wzornictwie, który po rozwinięciu będzie wyglądał niczym obraz.

Wybór rolety to jednak pewien kompromis. Nie ma tu tak płynnej regulacji natężenia światła, więc musisz wybrać:

  • rolety przepuszczające światło – rolety, które po zasłonięciu okna przepuszczają część światła. Tworzą intymny nastrój, chronią przed nadmiarem promieni słonecznych.
  • Rolety zaciemniające 100% – rolety z warstwą gumy, które zapewniają całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Występują w szerokiej gamie kolorów, jednak nie chronią przed ciepłem. Do tego  celu potrzebna jest roleta z posrebrzanym spodem.
  • Rolety dzień-noc – hit ostatnich lat; rolety składają się z poziomych pasów – naprzemiennie przezroczystych i nieprzepuszczających światła. Są skonstruowane tak, że materiał jest podwójny, dzięki czemu można ustawić pasy na sobie, by światło przechodziło pasami przezroczystymi, lub naprzemiennie, by zaciemnić pomieszczenie.