Od dawna dekoruje się dom kwiatami, najchętniej doniczkowymi. Sama pielęgnacja kwiatów jest pasjonująca, zwłaszcza, gdy uda się wyhodować rzadką odmianę. Jednak należy pamiętać o tym, że większość roślin, które hoduje się w domu, pochodzi z krajów tropikalnych i ze strefy podzwrotnikowej. A co za tym idzie – należy posiadać wiedzę o tym, czego te rośliny potrzebują do życia, by jak najdłużej cieszyły swoim pięknem nasze oczy.

Czego potrzebują kwiaty?

Kwiaty, aby rosły, potrzebują: ciepła, wody, światła, powietrza i ziemi. Niby proste, ale przecież nie wsadzisz wszystkich kwiatów w obojętnie jaką ziemię i nie ustawisz rzędem na parapecie. Najpierw sprawdź, z jakiej strefy ciepła pochodzi wybrany przez ciebie kwiat, następnie dobierz do niego odpowiednią ziemię, dostosuj miejsce nasłonecznienia, obieg powietrza i twardość wody. Wiele kwiatów, pomimo że pochodzą ze strefy tropikalnej, nie lubią stać w słońcu, wolą cień i do tego bez przeciągów!

Przesadzanie i podlewanie

Jeśli hodujesz rośliny doniczkowe nie możesz zapomnieć o tym, by je regularnie przesadzać. Dlaczego regularnie? Rośliny rosną nie tylko w górę, ich korzenie również się rozrastają i robi się im po prostu ciasno. Aby sprawdzić, czy nadszedł już czas przesadzania, należy delikatnie wyjąć roślinę wraz z ziemią z doniczki i obejrzeć korzenie. Jeśli wypełniają całą doniczkę wypierając ziemię do góry, jest to czas, aby przesadzić roślinę.

Jeśli przeoczysz czas idealny do przesadzenia, będzie się to wiązało z dodatkową pracą, gdyż będziesz musiała rozluźnić bryłę korzeniową ostrym narzędziem, a następnie poobcinać nadmiar korzeni. Niestety, nieumiejętnie wykonana czynność może skończyć się uszkodzeniem korzeni, a nawet obumarciem rośliny. Jeśli przesadzasz roślinę do innej doniczki, musi być ona o 2-3 cm większa niż poprzednia. Najlepszym okresem do przesadzania roślin jest wiosna, tę czynność możesz wykonywać do końca lata, natomiast w okresie jesienno – zimowym większość roślin jest w stanie spoczynku, dlatego też nie powinno się ich przesadzać. Pamiętaj również o tym, by nie przesadzać kwiatów w okresie kwitnienia, mogłoby to spowodować zahamowanie procesu kwitnienia i odpadnięcie pąków.

Jeśli posiadasz w domu określone gatunki kwiatów poszukaj o nich informacji dotyczących podlewania. Niektóre lubią mocno wilgotną ziemię, innym wystarcza niewielka ilość wody, jeszcze inne uwielbiają spryskiwanie. Najczęstszą przyczyną obumierania kwiatów jest nadmierne podlewanie, a w rezultacie gnicie korzeni.

Źródło: „Rośliny doniczkowe”, Friedhelm Bechthold, [Świat Książki], Warszawa 1998