Paszporty, polisy, umowy, nośniki danych to tylko część ważnych przedmiotów, które zazwyczaj przechowywane są w szufladach czy segregatorach. Mało kto specjalnie je zabezpiecza, mimo, że posiadanie sejfu już od dawna nie jest zarezerwowane dla posiadaczy drogocennych kolekcji znaczków czy biżuterii.

Trzymając w domu cenne przedmioty warto wygospodarować przestrzeń, w której będą one dodatkowo zabezpieczone. Zwykła wizyta nie do końca dobrze znanych sąsiadów, remont w domu czy obecność osoby sprzątającej mogą być okazją, aby nasze „skarby” wpadły w niepowołane ręce. Solidną barierą utrudniającą dostęp do najcenniejszych przedmiotów w naszym domu z pewnością będzie mocny i przytwierdzony do ściany sejf.

Bezpiecznie schowane

W Polsce istnieje błędne przekonanie, że sejf to rozwiązanie tylko dla ludzi bardzo zamożnych. Inaczej jest na zachodzie Europy, gdzie jest większa świadomość problemu i posiadanie sejfu jest dużo bardziej powszechne. Warto zdać sobie sprawę, że nie tylko gotówka czy drogocenna biżuteria powinny być wyjątkowo chronione. Paszporty, dokumenty, świadectwa urodzenia, karty kredytowe czy klucze również powinny podlegać specjalnej ochronie – mówi Robert Wagner, ekspert marki Yale. Ponadto, trzymając dokumenty w sejfie nigdy nie będziemy mieć problemów z ich znalezieniem.

Wiele osób postrzega również sejfy, jako bardzo drogie – tymczasem w sklepach znajdziemy już dobrej klasy produkty za około 150-200 zł. Na rynku dostępne są różnorodne modele, dostosowane do potrzeb i możliwości użytkowników. Wybierać możemy więc wśród sejfów o różnych rozmiarach (np. o wielkości przystosowanej do rozmiarów laptopa), jak i o zróżnicowanym poziomie bezpieczeństwa.

Inne są także zamki chroniące dostępu do wnętrza. – Nowoczesne modele wyposażone są w elektroniczne zamki, które otwiera się za pomocą klawiatury poprzez wprowadzenie numeru PIN. Często posiadają one także czasową blokadę, która po 3-krotnym błędnym wpisaniu kodu, blokuje możliwość otwarcia sejfu na kilka minut – dodaje ekspert marki Yale.