Sylwester za tydzień! Zapobiegliwi dokonali rezerwacji już dawno temu. Ci bardziej spontaniczni pójdą na żywioł i Sylwestra będą organizowali w ostatniej chwili. Eksperci portalu Sylwestrowo.pl przygotowali kilka wskazówek.

W tym roku za pośrednictwem portalu Sylwestrowo.pl zrealizowano już 30 tys. rezerwacji, a do końca roku ta liczba prawdopodobnie wzrośnie o 20 proc. Choć data końca roku jest niezmienna i jest cały rok na zaplanowanie Sylwestra, wiele osób ma poczucie, że wciąż jest czas by się tym zająć, i rezerwacji miejsc dokonują na ostatnią chwilę.

Spontaniczny wyjazd

Według danych portalu Sylwestrowo.pl wiele ofert sylwestrowych wyprzedało się już w październiku. Zwłaszcza kilkudniowe pobyty w polskich górach cieszyły się w tym roku dużym zainteresowaniem. Osoby, które chciałyby pożegnać stary rok z pompą na organizowanych Sylwestrach, powinny poszukać ofert na dużych imprezach, gdzie liczba miejsc nie jest ściśle określona. Ci, którzy chcieliby znaleźć jeszcze wolne miejsca na kilkudniowy pobyt w Zakopanem, muszą liczyć się z wyjątkowo wygórowanymi cenami. Na ostatnią chwilę łatwiej będzie znaleźć coś nad morzem lub na Mazurach.

A może domówka?

Osoby, które przegapiły odpowiednio wczesną rezerwację, lub takie, którym plan z różnych względów nie wypalił, zawsze mogą zorganizować domówkę. Na pewno okaże się, że nie są jedynymi osobami wśród znajomych, które ostatecznie nie mają planów. Zdarza się, że nawet zagorzali przeciwnicy świętowania Sylwestra, wraz ze zbliżającym się terminem 31 grudnia, przełamują się i postanawiają tego dnia wyjść do ludzi.

Impreza nie będzie dużym obciążeniem dla organizatora, pod warunkiem, że przyjęcie będzie składkowe. Dobrym, choć nieco bardziej angażującym pomysłem będzie zorganizowanie imprezy tematycznej: syreny i jednorożce, black&white party, czy stare dobre lata 80’. Przygotowanie kostiumu i oprawy będzie doskonałym wstępem do zabawy i zbuduje odpowiednią atmosferę.

Dla kinomaniaków

Na wielbicieli wielkiego ekranu w Sylwestra czeka nie lada gratka! Wiele kin w różnych miastach organizuje maratony filmowe. Często kina nie ograniczają się do jednego zestawu filmów, ale w różnych salach grają filmy odpowiadające różnym gustom. Coś dla fanów polskich komedii, coś dla tych, co lubią się bać, lub coś dla amatorów europejskiego kina niezależnego. O północy zazwyczaj można liczyć na lampkę szampana i poczęstunek.

Sylwester miejski

To atrakcyjna i bezkosztowa propozycja dla mieszkańców miast, w których odbędą się imprezy zorganizowane. W tym roku trzy największe wydarzenia odbędą się w Zakopanem, Warszawie i w Chorzowie. W stolicy Tatr Sylwestra organizuje Telewizja Polska. Podczas niego wystąpią m.in. Zenek Martyniuk, Modern Talking, Golec uOrkiestra, Maryla Rodowicz i Kombi.

Na warszawskiej imprezie organizowanej przez TVN zagrają m.in. Bajm, Edyta Górniak, Reni Jusis i Grzegorz Hyży. Podczas chorzowskiej imprezy Polsatu zagraniczne gwiazdy zagrają hity z lat 90’. Wystąpią m.in. Dj Bobo, Captain Jack i Layzee Fka Mr President. Nie zabraknie też polskich artystów: Maleńczuka, Szpaka, czy Cleo.

O imprezy dla mieszkańców zadbała większość dużych miast: Poznań, Białystok, Zamość, Lublin, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Wrocław. Warto sprawdzić, czy w miejscu zamieszkania nie dzieje się coś ciekawego.

Czas na refleksje

Dla osób, którym zabawa w rytm muzyki lub w tłumie nie sprawia przyjemności, jest jeszcze jeden sposób na pożegnanie starego roku. W wielu kulturach przełom lat to nie tylko powód do zabawy, ale przede wszystkim czas podsumowań i refleksji. Co w minionym roku udało się osiągnąć, co przeżyć, kogo poznać, jakie doświadczenia warto powielać, jakich unikać. Nie chodzi tu tylko o powzięcie krótkotrwałych postanowień związanych z dietą, rzuceniem palenia, czy planem oszczędzania, ale o zastanowienie się, czy sposób, w jaki żyjemy, jest zgodny z nami. Może się okazać, że Nowy Rok będzie czasem na dużą zmianę, a przynajmniej czasem w którym zaczniemy o tej zmianie konstruktywnie myśleć.

– Niezależnie od sposobu spędzania Sylwestra, ważne jest by nie działać wbrew sobie. Jeśli czujemy, że warto ten czas spędzić w gronie przyjaciół, bawiąc się do białego rana, nie szukajmy wymówek. Natomiast jeśli bliższe nam zaszycie się pod kocem i przespanie tej przełomowej nocy, nic nie stoi na przeszkodzie, by tak właśnie zrobić.  Warto tylko zadbać o zatyczki do uszu, bo będzie głośno – podsumowuje Mateusz Goliat, ekspert Sylwestrowo.pl.