Skok ze spadochronem – czujesz ten dreszcz przechodzący po Twoich plecach? Tak jak tysiące innych, tak i Ty możesz zasmakować swobodnego spadania z kilku tysięcy metrów – i dzięki pomocy instruktora bezpiecznie wylądować. Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wykupienie sobie (lub komuś bliskiemu) skoku ze spadochronem.

Nie skaczesz sama!

Zacznijmy od tego, że skok odbędzie się w tandemie. Oznacza to, że przejdziesz szkolenie, ale na czas skoku będziesz spięta z osobą doświadczoną, której zadaniem jest sprowadzenie Cię na ziemię w jednym (radosnym i kipiącym adrenaliną) kawałku.
Szkolenie trwa kilka-kilkanaście minut i bazuje na przekazaniu wiedzy, jak powinnaś się zachowywać w czasie skoku, by nie narazić siebie i towarzysza na niebezpieczeństwo. Dowiesz się w tym czasie czego nie należy robić, jak zachować się w sytuacji awaryjnej i ile będzie trwał sam skok.

Kto nie może skakać?

Jak mówią instruktorzy szkoły www.skydive.pl we Włocławku, skok w tandemie nie wymaga od Ciebie właściwie niczego. Nie musisz mieć specjalistycznych badań lekarskich, tężyzny po latach siłowni, wytrzymałości ani nerwów ze stali. Właściwie jedyne przeciwwskazania to wiek (minimum to 7 lat) i waga (powyżej 120kg nie będziesz mogła skoczyć. Poza tym – wszystko dozwolone! Skoki spadochronowe w tandemie to najłatwiejszy sposób, byś poznała smak wyskoczenia z samolotu w nicość, pęd swobodnego spadania z prędkością 200km/h, i podszytą adrenaliną wolność.

Jak przebiega skok ze spadochronem

Po krótkim przeszkoleniu zostanie Ci założona uprząż. Potem uprząż Twoją i Twojego Partnera spina się ze sobą, byście jako tandem mogli spokojnie opuścić samolot. Wsiadasz do samolotu wraz z doświadczonym instruktorem i lecicie. Dobry samolot uzyska docelową wysokość – 4000 (cztery tysiące) metrów w około 15 minut. Stajesz przed drzwiami i… Wyskakujecie!

Swobodne spadanie z prędkością 200km/h to Twój czas. W dobrej uprzęży praktycznie zapomnisz o obecności Partnera, więc przez całe 60 sekund rozkoszujesz się swobodnym lotem. Możesz obserwować niebo, zbliżającą się ziemię, i robić co zechcesz. Na wysokości 1500 metrów spadochron jest otwierany, jednak zabawa się nie kończy – kolejne 3-4 minuty Ty kontrolujesz kierunek lotu spadochronu, więc nie stajesz się biernym uczestnikiem lotu. Dopiero na wysokości 500 metrów nad ziemią Partner przejmuje sterowanie i bezpiecznie osadza Was na ziemi – co ważne, przy samym lądowaniu masz podkurczyć nogi, więc nie musisz się obawiać żadnego twardego lądowania czy kontuzji.

Ile kosztuje skok ze spadochronem?

Skok w tandemie to niemały wydatek – powinnaś liczyć się z tym, że w większym ośrodku zapłacisz około 700zł za sam skok, a w okolicach 1000zł będzie Wam towarzyszył jeszcze kamerzysta, który uwieczni Twój skok na filmie. Innych kosztów nie ma – to organizator odpowiada za wyniesienie Was w powietrze, za przygotowanie kombinezonu, gogli i spadochronu. Ty masz zabrać ze sobą jedynie dobry humor i chęć przeżycia niezapomnianej przygody!