Stretching (rozciąganie) przez wielu trenujących nie jest traktowany poważnie. Tymczasem porządne rozciąganie mięśni nie tylko zwiększa ich elastyczność, ale też dodaje im siły, poprawia dynamikę i działa pobudzająco.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie są bardzo istotnym elementem każdego treningu. Rozciąganie powinno być częścią prawidłowej rozgrzewki, jak również sposobem wyciszenia organizmu po treningu.

Korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie stretchingu (rozciągania) mięśni:

  • powiększenie zakresu ruchu w stawach,
  • wzmocnienie ścięgien,
  • polepszenie ukrwienia mięśni(co za tym idzie lepszy dostęp tlenu i substancji odżywczych do mięśni-szybsza regeneracja),
  • rozluźnienie mięśni po treningu(szczególnie polecane dla tych, którzy długo nie mogą dojść do siebie po treningu).

Najbezpieczniejszą metodą rozciągania mięśni jest metoda statyczna, polegająca na stopniowym rozciąganiu mięśni do momentu ich maksymalnego oporu. Pamiętaj, aby rozciągać się tylko do granicy bólu, ponieważ bardzo łatwo o kontuzję! Zatrzymaj ruch na chwilę i powróć do pozycji wyjściowej. Bardzo istotne jest, abyś przed rozpoczęciem rozciągania przeprowadziła właściwą rozgrzewkę (mięśni, stawów, ścięgien). Rozciągaj te mięśnie, które były ćwiczone na treningu.

Jeśli chcesz poznać metodę, która w doskonały sposób rozciągnie Twoje mięśnie, to koniecznie musisz obejrzeć filmik z podstawowym rozciąganiem ciała. Zapraszam na odrobinę relaksu.