Sandomierz to nadwiślane, urokliwe miasto, malowniczo położone na siedmiu wzgórzach. Pełne wspaniałych zabytków. Zabytki, które przetrwały setki lat sprawiają, że w Sandomierzu można odnieść wrażenie jakby czas stanął w miejscu.

Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce, będącym niegdyś ważnym ośrodkiem władzy politycznej.

Polski „Mały Rzym”

Sandomierz nazywany jest przez niektórych „Małym Rzymem.” Być może za sprawą jego odwiecznej historii, być może dzięki temu, że podobnie jak „Wieczne Miasto” usytuowany jest na siedmiu wzgórzach, a pod miastem znajduje się zespół pradawnych korytarzy. Podziemna trasa, prowadząca przez piwnice starych kamienic jest niewątpliwie największą atrakcją dla turystów.

Zabytki Sandomierza

Oprócz podziemnej trasy turystycznej, na uwagę zasługuje Ratusz z bramą Opatowską, mury obronne miasta i furtka zwana „uchem igielnym”, zamek, a także Kościół św. Jakuba. Jest to jeden z trzech romańskich kościołów zbudowanych z cegły, kryjący w swym wnętrzu szczątki 49 dominikanów-męczenników, którzy bestialsko zostali zamordowani w 1260 roku przez Tatarów. Nieopodal znajduje się Wąwóz Królowej Jadwigi – wąskie przejście, wyżłobione w lessie, którego wysokość ścian dochodzi do kilku metrów.< /P>

Zabytki Sandomierza znajdują się na jednym wzgórzu, stosunkowo blisko siebie, dzięki czemu zwiedzanie nie jest uciążliwe i z łatwością możesz znaleźć każdy punkt.

Sandomierz jest idealną propozycją na aktywne spędzenie letniego weekendu.

źródło: „100 najpiękniejszych miejsc w Polsce.”