Z pewnością wielu z nas ma pomysł na urządzenie własnego wnętrza – czy to przy okazji remontu, przeprowadzki czy budowy własnego domu. Każdy czerpie jednak inspiracje z różnych źródeł i różnych stylów, jak np. z modnego w ostatnim czasie stylu skandynawskiego czy nowoczesnego i minimalistycznego. Dla tych, którzy poszukują jednak innych pomysłów, prezentujemy dziś coś zupełnie innego – styl indyjski.

Styl indyjski różni się bardzo od wszystkich pozostałych stylów. Styl indyjski jest kolorowy, radosny, energetyczny i żywiołowy. Nie ma tutaj miejsca na oszczędność dodatków i stonowane barwy. Ze względu na to łatwo jednak zamiast stylowo urządzonego mieszkania czy domu otrzymać pomieszczenia kiczowate, w których połączenia kolorów i dodatków stworzą nijaką i chaotyczną kompozycję. Jeżeli jednak chcemy zaczerpnąć z tego nurtu pomysły na urządzenie własnych czterech kątów, warto dowiedzieć się, po jakie kolory, materiały i motywy sięgnąć, by jak najbardziej zbliżyć się do oryginalnych indyjskich wnętrz.

Kolory – charakterystyczne dla indyjskich pomieszczeń kolory cechuje kontrastowość i duże nasycenie. Chętnie wykorzystywane i komponowane ze sobą są kolory czerwony, różowy, fioletowy, złoty, indygo, błękitny, purpurowy czy zielony. Co ważne, żywe barwy widoczne są na wszystkich elementach wykończenia i wyposażenia wnętrz: na ścianach, podłogach, tkaninach czy meblach.

Zdobienia –  styl indyjski obfituje w bogate zdobienia i dekoracje. Pojawiają się ornamenty i często wyszywane na tkaninach za pomocą złotych nici hafty. Równie popularne są różnorodne nadruki, a także frędzle, koraliki, koronki, tasiemki i wstążki. Do popularnych motywów wykorzystywanych w urządzaniu wnętrz indyjskich należą np. pawie pióra, słonie, krowy, podobizny Buddy czy wzory kwiatowe.

Tkaniny – w stylu indyjskim dominują materiały lekkie, zwiewne i półprzezroczyste. Sprawdzi się, organza, tafta czy tiul, ale także atłas zamsz i bawełna. Występują pod każdą postacią i są nieodzownym elementem omawianego trendu. Zasłony, parawany, narzuty, dywany, poduchy, baldachimy czy parawany – wszystko to znajdziemy w indyjskich wnętrzach.

Światło – stanowi ważny element służący stworzeniu we wnętrzu prawdziwie indyjskiej atmosfery. Znajdziemy tu lampy – koniecznie emitujące światło ciepłe i rozproszone. Niezbędne są także lampiony i świeczki, które zapewnią dodatkową porcję przytłumionego światła.

Akcesoria – styl indyjski to również bogactwo różnorodnych dodatków. Nie ma tu miejsca na pustą i niezaaranżowaną przestrzeń. W roli dodatków występują przede wszystkim dywany, lustra, pufy, fotele i barwne duże poduchy zalegające często na podłodze. Znajdziemy także obrazki przedstawiające czczone w indyjskiej kulturze postacie, a nawet miniaturowe kapliczki zdobione kwiatowymi girlandami.

pinterest kobietawielepie button

Meble – typowe dla stylu indyjskiego meble są ciężkie i masywne. Na ręcznie malowanych kolorowych powierzchniach zwykle zauważyć można misterne wzornictwo. Znajdziemy tu komody z licznymi szufladami, stoliki, skrzynie i łóżka z dekoracyjnymi zagłówkami.

Zapach – nieodzowną częścią indyjskiego stylu jest także zapach, który uzyskuje się za sprawą kadzideł lub świec. Dominują aromaty orientalne – w powietrzu unosi się woń naturalnych olejków eterycznych, zwłaszcza tych ciepłych i korzennych.

Z pewnością styl ten zachęca do sięgania po kolory i dodatki. Nie musimy naśladować go we wszystkich aspektach – wystarczy kilka odpowiednich elementów, by w monotonne i stonowane wnętrze wprowadzić nieco życia i energii.

NS
Artykuł został przygotowany przez firmę www.castorama.pl specjalizującej się w fachowym doradztwie budowlanym.