Wnętrze w stylu skandynawskim jest uosobieniem bezpretensjonalności, naturalności i światła. Tradycyjny szwedzki i norweski dom to dom wygodny i funkcjonalny, a każde wnętrze w domu w stylu skandynawskim jest jasne, proste, przestronne i niezagracone. Jeśli chcesz mieć wnętrze w stylu skandynawskim, przeczytaj ten artykuł – podpowiemy Ci, jak je urządzić.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski charakteryzuje się niemal ascetyczną prostotą, ogromną ilością światła wpuszczanego przez niezakryte firankami okna i i praktycznym podejściem do aranżacji. Mieszkania w stylu skandynawskim, poprzez nacisk na ergonomię i wygodę, świetnie sprawdzają się jako mieszkania dla ludzi młodych, aktywnych i zabieganych.

Styl skandynawski jest „lekki”, korzysta z rozwiązań ekologicznych i naturalnych materiałów. Urządzając wnętrze w tym stylu unikaj przesady i ozdób.

Pamiętaj, że styl skandynawski nie jest jednolity – w jego obrębie istnieją 3 odmiany:

  • styl duński – najbardziej łagodny i romantyczny, dopuszczający największą ilość ozdób i przedmiotów ozdobnych (choć nadal muszą być przede wszystkim praktyczne).
  • Styl fiński – nastawiony na bryły geometryczne, oprócz wszechobecnej bieli dopuszcza czerń, ciemny brąz i kolor grafitowy. Styl fiński dopuszcza również (dla kontrastu) formy organiczne i meble z giętego drewna.
  • Styl szwedzki – minimalistyczny i surowy, we wnętrzu szwedzkim dominuje jasne drewno i czysta biel.

Kolory w stylu skandynawskim

Podstawowym kolorem stylu skandynawskiego jest biel. Biel występuje wszędzie – na sufitach, gładkich, matowych ścianach, na meblach. Odsłonięte ściany możesz również pomalować na jasnoszary, pastelowy błękit bądź turkus.

Na podłodze powinno pojawić się bielone drewno, w miarę możliwości naturalne drewno o wyraźnie zaznaczonych słojach. Drewno malowane na biało możesz wykorzystać także na ścianach, układając z niego boazerię.

Dodatki w stylu skandynawskim urozmaicają monotonię kolorystyczną. Postaw więc na wyraźny kolor niebieski, żółty, wrzosowy – lub na czarny, grafitowy i ciemny brąz, jeśli kierujesz się w stronę stylu fińskiego.

Meble w skandynawskim wnętrzu

Meble w stylu skandynawskim powinny być przede wszystkim „lekkie” i praktyczne. Unikaj mebli bogato zdobionych. Każdy mebel jaki wstawisz do swojego wnętrza powinien mieć ściśle określoną funkcję. Dzięki temu łatwiej Ci będzie ograniczyć ich liczbę – a niewielka liczba mebli jest ważna w stylu skandynawskim. Nie bój się przy tym łączyć mebli nowoczesnych ze starymi – styl skandynawski dopuszcza łączenie mebli z różnych epok.

Skoncentruj się na meblach prostych, w kolorze białym lub w odcieniu jasnego drewna (lub ciemnego brązu, jeśli wybrałaś styl fiński). Do stylu skandynawskiego odpowiednie są przeszklone komody oraz niskie komody i stoliki.

Meble wypoczynkowe to przede wszystkim ławki, fotele i komody z wygodnymi, obitymi naturalnymi materiałami siedziskami. Postaw na wełnę, len i bawełnę – w kolorze naturalnym lub w kolorowe pasy/kratę. Unikaj jednak przesady, intensywne kolory powinny występować przede wszystkim w dodatkach.

Ascetyzm i wygoda – dodatki w stylu skandynawskim

Każdy dodatek umieszczony we wnętrzu w stylu skandynawskim powinien (poza funkcją ozdobną) pełnić funkcje praktyczne. Wybieraj dodatki w mocnych kolorach, gdyż to właśnie dodatki urozmaicają monotonię wnętrza skandynawskiego.

Dodatki w Twoim wnętrzu powinny mieć proste linie, unikaj więc bogato zdobionych wazonów, ram obrazów i przesadzonych figurek. Wybierz ceramikę o delikatnych kształtach, kolorowe szkło i wiklinowe pojemniki.

Kanapę możesz przykryć grubym pledem w biało-czerwoną kratę, podobny motyw powtórz na poduszkach i siedziskach krzeseł.

Także oświetlenie jest ważną kwestią w skandynawskich wnętrzach. Powinny to być proste lampy w metalowych abażurach, w kolorze szarym lub czarnym. Odpowiednie będą lampy inspirowane stylem industrialnym, wyglądające jakby pochodziły z warsztatu – surowe i masywne. Zadbaj o to, by każdy punkt wnętrza był dobrze oświetlony – światło jest kluczowe w skandynawskim wnętrzu.

Podsumowanie – wnętrze w stylu skandynawskim

By ułatwić dalsze poszukiwania, podaję kilka cech charakterystycznych dla stylu skandynawskiego:

  • gładkie, matowe ściany – białe lub w odcieniach złamanej chłodnej bieli,
  • duża ilość światła – wpuszczanego przez liczne okna i pochodzącego z prostych metalowych lamp,
  • dodatki w odcieniach niebieskim, żółtym, wrzosowym (lub ciemnobrązowym/grafitowym dla stylu fińskiego),
  • motywy geometryczne – pasy i krata,
  • meble białe lub w kolorze jasnego drewna, o znikomej ilości zdobień,
  • wszechobecne naturalne materiały – len, wełna, bawełna, bielone drewno,
  • praktyczne dodatki – kosze, pojemniki, wazony – proste formy.

Zdjęcia w galerii pochodzą ze stron:
www.CascadeDecor.pl
www.PatioMeble.eu
www.Mebline.pl
www.Chodniki.com
www.Wobeline.pl
www.Turek-Meble.pl
www.Lumina-Deco.pl
www.Bettina.pl
www.Szarafin.pl
www.CudneMeble.pl