Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce jest jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce. Malowniczo położone wśród lasów i jezior jest idealnym miejscem na modlitwę. Początki kultu maryjnego sięgają XIV wieku, a według niektórych podań nawet XII. Podobno wtedy na przydrożnej lipie zawisła figurka Matki Boskiej.

Legenda o Świętej Lipce

Według legendy figurę Matki Boskiej miał wykonać więzień, któremu w noc przed egzekucją ukazała się Matka Boska. Przynosząc dłuto oraz kawałek drewna Matka Boska nakazała więźniowi wyrzeźbić swoją podobiznę. Rzeźba była tak piękna, że sędziowie cofnęli wyrok twierdząc, iż twórca rzeźby nie może być złym człowiekiem i nie popełnił zarzucanej mu zbrodni. Wtedy to rzeźba została umieszczona na przydrożnej lipie.

Historia Świętej Lipki

Wkrótce po tym wybudowana została kaplica, która dała początek miejscowości Święta Lipka. Kaplica ta znajdowała się na terenie państwa krzyżackiego, a od 1525 roku w Prusach Książęcych, gdzie dominował protestantyzm – wyznanie nieuznające kultu maryjnego. Pielgrzymowanie do kaplicy stało się surowo zabronione pod karą śmierci, a sama kaplica została zburzona.

Po blisko stu latach i za wstawiennictwem króla Zygmunta III Wazy udało się w 1618 roku wykupić grunt pod budowę kościoła, a opiekę nad kościołem sprawowali jezuici. Z kolei dzisiejszy wizerunek kościoła jest efektem budowy, którą rozpoczęto z końcem XVII wieku na fundamentach zburzonej wcześniej kaplicy.

Źródło: „Perły architektury” – Tadeusz Glinka, Marek Piasecki – wydawnictwo Publicat
„100 najpiękniejszych miejsc w Polsce” – wydawnictwo Publicat