Jeśli jesteś fanką ciekawej architektury, fascynuje cię przenikanie się tradycji i nowoczesności, a na myśl o ciepłym klimacie masz dreszcze, Sydney – największe miasto w Australii – powinno się znaleźć na twojej turystycznej mapie miejsc do odwiedzenia. Prezentujemy 7 miejsc, które będąc na wycieczce w Sydney musisz koniecznie zobaczyć!

Jednak zanim przejdziemy do listy, trzy uwagi.

Po pierwsze, Sydney to największa aglomeracja Australii – przy liczbie ludności na poziomie 4 i pół miliona mieszkańców zajmuje powierzchnię 12 000 kilometrów kwadratowych (dla porównania: Warszawa ma nieco ponad 500km2 i ponad 3 miliony mieszkańców). Oznacza to, że krótką wycieczkę trzeba zaplanować bardzo precyzyjnie. Na szczęście zarządcy Sydney idą turystom na rękę – za 20 dolarów australijskich kupisz dobową kartę miejską, a za 41 – tygodniową.

Po drugie, Sydney leży na drugim krańcu świata, skutkiem czego najcieplejszy okres to październik-kwiecień (o ile średnio 16 stopni w lipcu to zimno). Aby znaleźć niskie ceny lotów do Sydney najlepiej jest ich szukać z wyprzedzeniem.

I po trzecie – zaopatrz się w słownik! Język australijski w teorii bazuje na angielskim. W praktyce jednak to mieszanka brytyjskiego i amerykańskiego, z domieszką ogromnej ilości skrótowców i zdrobnień, dodatkowo wypowiadana przez australijczyków dość niedbale.

7 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Sydney

1.Sydney Opera House

Najbardziej charakterystyczny budynek w Sydney. Budowana od 1957 do 1973 roku, od razu stała się symbolem Australii – na równi z kangurami i Aborygenami. W 2007 roku Opera w Sydney znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – co jest rekomendacją samo w sobie. Poświęc 1-2 godziny na zwiedzenie niemal 1000 pomieszczeń budynku, w którym wystawia się ponad 1 600 spektakli rocznie. Zobacz salę koncertową na 2 700 osób, organy wyposażone w 10 000 piszczałek, kilka mniejszych scen. Do tego ekspresjonistyczna bryła budynku położona na końcu przylądka Bennelong Point – tylko Ty, Opera i woda.

2. Most Sydney Harbour Bridge

Niemal 500-metrowy łukowy most (500m licząc od filara do filara – z wiaduktami dojazdowymi jest to 1149m) łączący centrum Sydney z jego północną częścią. Pieszczotliwie nazywany „wieszakiem”, od 1932 roku góruje nad Sydney. Jeśli nie boisz się wysokości, za kilka dolarów możesz (dzięki firmie BridgeClimb) wejść na sam szyt łuku, skąd rozciąga się piękny widok na całą zatokę Port Jackson – w tym na dach Opery i centrum biznesowe.

3. CBD i Sydney Tower Eye

Swoją wizytę w Sydney najlepiej zacząć właśnie w dzielnicy biznesowej – to właśnie tam znajdziesz Sydney Tower, 300-metrową wieżę widokową. Zależnie od Twojej odwagi możesz obejrzeć 360-stopniową panoramę całego Sydney zza bezpiecznej szyby, racząc się specjałami w położonej 250 metrów nad ziemią restauracji, lub pójść na całość i wejść na położoną 20 metrów wyżej platformę SKYWALK – w pełni otwarty taras z przeszkloną podłogą, skonstruowany tak, by mógł się wysuwać poza obrys budynku.

Poza Tower Eye centrum biznesowe ma Tobie do zaoferowania tysiące pubów, sklepów i restauracji, a nawet najprawdziwsze Chinatown!

4. Chiński Ogród Przyjaźni

Skoro już dotarłaś do Chinatown, zajrzyj do Chińskich Ogrodów Przyjaźni. Najprawdziwszy chiński ogród, z pagodami, mostkami, wodospadami, orientalną roślinnością i obowiązkowymi oczkami wodnymi. Ogród zaprojektowany przez ekspertów kultury chińskiej, z budynkami wzorowanymi na tych z V wieku naszej ery. Orient w egzotycznym kraju!

5.Circular Quay

Tętniący życiem port, leżący u stóp mostu Harbour Bridge. Z tego miejsca, pełnego kuglarzy i wszelkiej maści ulicznych performerów, odpływają statki wycieczkowe, liniowce i mniejsze jednostki służące turystyce na zatoce Port Jackson. Dla spragnionych kultury wyższych lotów – Muzeum Sztuki Współczesnej.

6. The Rocks

Najstarsza dzielnica Sydney. To właśnie tutaj w 1788 roku kapitan Arthur Phillip miał zbudować pierwszą osadę – najdalszy punkt wypadowy floty Imperium Brytyjskiego. Nazwa regionu wywodzi się od piaskowca, z którego wybudowaną znaczącą większość budynków pierwotnej osady. Część z nich istnieje po dziś dzień, tworząc starą dzielnicę The Rocks. Gęsto zabudowaną wąskimi kamieniczkami, urokliwymi podwórzami oraz klasycznymi domami towarowymi i magazynami.

7. Queen Victoria Building

Jedno z kilku centrów handlowych w Sydney. Zbudowana w 1898 roku wiktoriańska galeria to obowiązkowy punkt dla każdej fanki XIX-wiecznej architektury (i fanki zakupów oczywiście). Przez lata galeria QVB zmieniała swoje przeznaczenie, między 1959 a 1984 rokiem groziło jej nawet wyburzenie! Jednak udało się znaleźć inwestora i teraz możesz śmiało przechadzać się wiktoriańskimi korytarzami w jednej z najelegantszych galerii handlowych w Sydney. Nawet jeśli nie zamierzasz wydać ani dolara, obejrzenie tego cudu architektury zajmie Ci wiele godzin…