Szafa – funkcjonalna, elegancka, niezbędna w każdym domu

Szafa_funkcjonalna-elegancka, niezbedna-w-kazdym-domu

Pozwala łatwo okiełznać domowy bałagan, a dodatkowo doskonale prezentuje się we wnętrzu. Nic więc dziwnego, że gości w naszych domach od wieków. Szafa, bo o niej mowa, znakomicie sprawdza się w wielu pomieszczeniach. Jakie są jej największe zalety? Czym kierować się, wybierając szafy do małych i dużych pomieszczeń? To tylko niektóre z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

Od czego zacząć wybór odpowiedniej szafy?

Podobno pełna szafa jest jak lekarstwo, a na zdrowiu nie warto oszczędzać. Aby jednak mogła pomieścić cały domowy dobytek, musi mieć odpowiednie wymiary. Od nich właśnie warto rozpocząć wybór odpowiedniej szafy. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie wymierzyć przestrzeń. O ile smukłe szafy jedno- lub dwudrzwiowe zawsze znajdą dla siebie miejsce w pokojach dziennych i salonach, tworząc zgrany duet z komodami i witrynami, o tyle duże modele z drzwiami przesuwnymi wymagają dość dużej przestrzeni. Szafy idealnie prezentują się we wnękach, dzięki czemu są niemal niewidoczne. Można także ustawić je za drzwiami wejściowymi tak, aby nie pomniejszały optycznie pomieszczenia. Pojemna i sprawiająca wrażenie niewielkiej? Taka szafa też istnieje! Mowa o modelu narożnym, idealnym do wnętrz, w których liczy się każdy metr. A jaką głębokość powinna mieć szafa? Przyjmuje się, że nie powinna być płytsza niż 50 centymetrów. To ważna kwestia w przypadku przechowywania ubrań w taki sposób, aby się nie gniotły i zawsze pozostawały w gotowości do zdjęcia z wieszaka czy ściągnięcia z półki.

Szafa – klasyczna, czy z drzwiami przesuwnymi?

Metraż pomieszczenia determinuje również wybór odpowiednich drzwi. W dużych salonach i pokojach gościnnych znakomicie sprawdzają się opcje z drzwiami otwieranymi na zewnątrz. Jeśli natomiast przestrzeń narzuca pewne ograniczenia, warto postawić na szafę z drzwiami przesuwnymi. Dlaczego? Ponieważ w każdej chwili można zyskać wygodny dostęp do ukrytych w niej ubrań i innych przedmiotów. A skoro o nich mowa, nie można zapominać o wnętrzu szafy. Większość modeli jest wyposażona w górną półkę. To idealne miejsce dla rzeczy używanych okazjonalnie. Aby wygospodarować więcej miejsca, zapasowe ręczniki czy pościel, a także sezonowe ubrania można przechowywać w workach próżniowych. Ponadto, w szafie powinien znaleźć się drążek na wieszaki z ubraniami. Spódnicom i koszulom wystarczy, jeśli będzie zawieszony na wysokości 100-130 centymetrów. Spodnie, płaszcze i sukienki powinny z kolei wisieć na drążku znajdującym się na wysokości 150-180 centymetrów od ziemi. Czego jeszcze nie może zabraknąć w szafie? Oczywiście półek. To na nich swoje miejsce znajdą nie tylko ubrania, ale także domowe tekstylia czy wszystkie przedmioty, które nie powinny być eksponowane na zewnątrz.

Szafy – różnorodne modele idealne dla każdego wnętrza

Elegancka szafa znajdzie dla siebie miejsce niemal w każdym pomieszczeniu. Duże modele idealnie sprawdzają się w przedpokojach i sypialniach, ponieważ są bardzo pojemne. Nie oznacza to oczywiście, że nie są mile widziane w salonie czy pokoju dziennym. Wręcz przeciwnie. Szafy niosą moc aranżacyjnych inspiracji. Pięknie prezentują się zarówno przy ścianie, jak i na środku pokoju. W drugim przypadku szafy mogą pełnić rolę ścianki działowej pozwalającej podzielić przestrzeń na strefy. Przytulna biblioteczka, miejsce do pracy, a może niewielka sypialnia – to, co znajdzie się za nimi, zależy jedynie od inwencji domowników. Szafy od meble-focus.pl to zróżnicowany design, umożliwiający optymalne dopasowanie modelu do stylistyki wnętrza. W klasycznych i rustykalnych przestrzeniach idealnie spisują się warianty w kolorze naturalnego drewna. Rzeźbione fronty i ozdobne nóżki podkreślają ich wytworny charakter oraz budują oryginalny klimat w pomieszczeniu. Jasne szafy – sosnowe lub okleinowane na biało to z kolei propozycja dla fanów stylu scandi dającego pierwszeństwo jasnym barwom i naturalnym materiałom. Miłośnicy nowoczesnych wnętrz powinni zwrócić uwagę na szafy lakierowane na wysoki połysk, doskonale odbijające świetlne refleksy oraz wnoszące do aranżacji świeżość i lekkość. Dobrze sprawdzą się modele z lustrzanymi drzwiami. Ich największe atuty? Pozwalają szybko ocenić wybraną stylizację, a dodatkowo powiększają optycznie przestrzeń.

W każdym domu powinna znaleźć się chociaż jedna szafa. Jeśli będzie ich więcej – tym lepiej. W końcu jak mówi stare przysłowie: od przybytku głowa nie boli. A szafy, również w nadprogramowej ilości, staną się dla niego doskonałym miejscem.