Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem garderoby doskonale wie, jak praktyczna i funkcjonalna jest to przestrzeń. Należy jednak ją odpowiednio zaprojektować, aby pomieściła nie tylko rzeczy nasze, ale całej rodziny oraz domowe tekstylia i rzeczy sezonowe.

Szafa w garderobie – czy naprawdę jest ona potrzebna?

Szafa w garderobie to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala mieć wszystko odpowiednio uporządkowane i na widoku, jednak dzięki dodatkowym drzwiom wykonanym z płyty lub przezroczystego szła nasze ubrania się nie brudzą ani nie kurzą. Wiedzą o tym wszyscy, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie i z pewnością tego nie żałują. Szafa na wymiar z licznymi półkami, koszami, szufladami i drążkami pozwala wszystkie ubrania ładnie posegregować np. kolorystycznie lub porami roku, dzięki czemu całe wnętrze szafy jest dla nas bardzo przejrzyste i nie trzeba pół godziny szukać swojej ulubionej bluzki czy spodni. Szklane fronty w garderobie nadal pozwalają na zachowanie odpowiedniego, niczym nie zmąconego widoku, a jednocześnie stanowią fantastyczną barierę ochronną przed wszystkimi zanieczyszczeniami.

Osobne miejsce na rzeczy sezonowe i wierzchnie

Garderoba powinna być na tyle duża i dobrze rozplanowana, aby zmieściły się w niej nie tylko ubrania na dany sezon, ale również te, które nosimy zimą lub latem. Dobrze jest zaplanować takie miejsce jeszcze w trakcie projektowania garderoby, aby mieć z góry przeznaczony sektor na odzienie wierzchnie. Należy pamiętać, że nie nosimy go każdego dnia, zwłaszcza kiedy za oknem panuje ładna pogoda, dlatego aby zapobiec kurzeniu się i osiadaniu zanieczyszczeń warto takie miejsce zamknąć przesuwnymi drzwiami. Mogą one być wykonane ze szkła przezroczystego, jeśli w szafie panuje ład i porządek. Jeśli jednak do szafy mamy zamiar włożyć również buty narciarskie, rolki, długie i kolorowe płaszcze oraz puchowe kurtki dzieci, wówczas warto rozważyć fronty ze szkła mlecznego lub kolorowej płyty tak, aby całość po prostu zamknąć. Taki sektor powinien znajdować się w bocznym skrzydle garderoby, ponieważ nie korzystamy z niego codziennie, natomiast zaraz na wejściu do pomieszczenia powinny znaleźć się ubrania, w których doskonale się czujemy i najczęściej chodzimy. W ten sposób unikniemy porannej bieganiny i gorączkowego szukania rzeczy do ubrania na dany dzień. Zdjęcia ciekawych garderób, zaprojektowanych na wymiar znajdziecie na tej stronie komandor-krakow.com.pl/garderoby.

25 lat komandor garderoba dwustronna

Szafa w garderobie to idealne miejsce na domowe tekstylia

Szafa na wymiar w garderobie powinna mieć dużą ilość półek i szuflad, w których można schować domowe tekstylia w postaci poszewek, prześcieradeł czy ręczników. Taką przestrzeń można podzielić rodzajowo, np. z prawej strony pościel, a z lewej ręczniki, lub kolorystycznie, jeśli zazwyczaj kupujemy ręczniki w podobnych odcieniach. W ten sposób wprowadzimy większy ład do szafy i bez problemu w kilka sekund znajdziemy w niej to, czego dokładnie szukamy. Ponadto na półkach powinny znaleźć się również ażurowe kosze, w których będzie można umieścić koce i pledy. Ażurowe kosze zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu tekstylia zawsze będą świeże i pachnące jak od razu po praniu.

Szafa na wymiar jako idealny separator wnętrza

Jeśli dysponujemy jedną dużą przestrzenią, na której chcemy urządzić sypialnię z garderobą warto zastanowić się nad postawieniem szafy z drzwiami przesuwnymi na środku pokoju, jednak jej bok skierować do ściany. W ten sposób na jej plecach można postawić duże łóżko, a po bokach umieścić stoliki nocne. Odejdzie nam konieczność stawiania ścianek działowych, ponieważ szafa idealne rozdzieli dwie przestrzenie: wypoczynkową oraz garderobianą. Z kolei z drugiej strony pokoju na ścianie warto zawiesić półki z drążkami oraz postawić komody z głębokimi szufladami tworząc w ten sposób fantastyczną i funkcjonalną garderobę. Na drzwiach szafy przesuwnej można umieścić duże lustro, dzięki czemu zyskujemy dużą powierzchnię przeglądania się bez konieczności marnowania przestrzeni na ścianie. Całość za to prezentuje się niezwykle gustownie i elegancko, a rzeczy są poukładane w środku w sposób bardzo przejrzysty. Wiele inspiracji na umiejscowienie szaf przesuwnych projektowanych na wymiar znajdziecie tutaj.