Jeśli wybierasz się na wakacje z rodziną musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Poniżej prezentujemy wskazówki, stosując się do których na pewno nie przepłacisz, wybierzesz odpowiednie miejsce i będziesz zadowolona z pobytu.

Po pierwsze – koszt

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszymi ofertami wyjazdów za niezbyt duże pieniądze kuszą kraje arabskie. Tylko w krajach arabskich w cenie ok. 2500 zł w sezonie możesz „wyhaczyć” rozsądną ofertę tygodniowego pobytu w 5-cio gwiazdkowym hotelu z opcją all inclusive. Jeśli nie interesuje Cię kultura arabska i dysponujesz większą gotówką wakacje możesz spędzić w Europie. Tutaj jednak ceny kształtują się następująco:
Przy zachowaniu standardów hoteli arabskich za tygodniowy pobyt w Grecji trzeba zapłacić minimum 3000 zł, a w Hiszpanii co najmniej 3500 zł. W Chorwacji natomiast ceny ofert zaczynają się od 2300 zł, a kończą na prawie 4200 zł (pobyt w hotelu 4 gwiazdkowym!). Nieco tańsza wydaje się Turcja. Tutaj cena minimalna za pobyt w sezonie to ok. 2130 zł. Należy jednak dodać, że jest to cena Last Minut. I to taka naprawdę Last:) Za wakacje w słonecznej Bułgarii, również w sezonie trzeba natomiast zapłacić co najmniej 2700 zł.

Odpowiedz więc sobie pytanie – Jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na wakacje?

Po drugie – bezpieczeństwo

Wybieraj te kraje, w których jest stosunkowo bezpiecznie. Oczywiście zamieszki mogą rozpocząć się wszędzie. Natomiast, skuszona niską ceną (a tak niestety biura podróży wabią turystów) nigdy nie wybieraj kraju, w którym panuje nieustabilizowana sytuacja polityczna. Chociażby dlatego, że pomimo zapewnień, iż turyści są bezpieczni nigdy nie wiadomo na jaką skalę rozpowszechnią się zamieszki.

Jeśli natomiast opłaciłaś wakacje już wcześniej, a następnie okazało się, że w kraju, do którego się wybierasz jest niezbyt bezpiecznie lepiej zrezygnuj z wycieczki albo przynajmniej zmień kierunek.

Pamiętaj także, że wiodące biura podróży nie wysyłają turystów do miejsc niebezpiecznych, a najprawdopodobniej właśnie zaproponują inne miejsce spędzenia wakacji.

Po trzecie – wybierz miejsce

Jeśli już wybrałaś kraj do którego masz zamiar się udać, teraz pozostaje Ci tylko wybór odpowiedniego kurortu, a tych zazwyczaj proponowanych jest kilka. Przede wszystkim zwróć uwagę na odległość od lotniska. Czasami do kurortu turystów czeka ok. 3 – godzinna jazda autem, co zwykle po dość długiej podróży samolotem jest męczące. Odległość hotelu od plaży również nie jest bez znaczenia. Warto wybrać te hotele, które zlokalizowane są przy samej plaży lub w niewielkiej odległości od plaży. Często niska cena za pobyt spowodowana jest właśnie tym, iż do najbliższej plaży jest nawet 2 kilometry, a hotel nie oferuje do niej dowozu.

Sama plaża to także temat, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Wybór kurortu w Tunezji czy Turcji wcale nie oznacza, że będzie on zlokalizowany przy szerokiej piaszczystej plaży, a kąpać będziesz się w turkusowym morzu. Niektóre plaże są dość wąskie i kamieniste. Jeśli więc zależy Ci na wylegiwaniu się na piasku upewnij się czy kurort do którego masz zamiar się wybrać zlokalizowany jest właśnie nad taką plażą o jakiej marzysz.

Po czwarte – wybierz hotel

Jeśli nie dysponujesz takimi finansami, aby wybrać hotel 5-cio gwiazdkowy warto rozejrzeć się za ofertami hoteli, które mają niższy standard. Bardzo często hotele określone standardem 3,5 gwiazdki mają ciekawą ofertę w bardzo przystępnej cenie. Trzeba tylko poświęcić troszkę czasu na wyszukanie odpowiedniej oferty.

Po piąte – poznaj opinie innych

Aby się upewnić, czy dokonany przez Ciebie wybór jest trafny odwiedź te strony internetowe, na których znajdziesz mnóstwo informacji na temat danego miejsca czy hotelu. Turyści chętnie piszą opinie, wstawiają filmiki i zdjęcia, często takie których nie znajdziesz w żadnym katalogu. Jeśli to Ci nie wystarczy spróbuj skontaktować się z osobami, które odwiedziły dane miejsce w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Po szóste – porównaj oferty

Jeśli wydaje Ci się, że wszystko jest ustalone sprawdź czy przypadkiem inne biuro nie proponuje tego samego hotelu w niższej cenie. Oczywiście oferty porównuj tylko w sprawdzonych biurach. Jeśli możesz zapłacić mniej to dlaczego z tego nie skorzystać?