Często masz ochotę odnowić nieco swój dom, ale nie masz do tego wystarczających środków. Ciekawym rozwiązaniem może być technika szablonu. Szablon to gotowy wzór, wycięty z papieru, plastiku, grubego kartonu czy folii. Istotną kwestią jest wybór materiału, z jakiego utworzysz szablon. Zbyt cienki nie przetrwa i pod wpływem farby zniszczy się, jeśli będzie za gruby, możliwe że powstaną nieestetyczne zacieki.

Jeśli wybrałaś już materiał, z jakiego wytniesz szablon oraz znalazłaś ciekawy wzór musisz postępować według poniższych wskazówek:

  • przymocuj materiał na szablon do równej płaszczyzny,
  • przyklej go taśmą samoprzylepną, tak aby się nie przesuwał,
  • wzór możesz przenieść na szablon za pomocą kalki,
  • wzór rysunku naniesiony na materiał wycinaj w kierunku „do siebie”, staraj się, aby były to ruchy płynne,
  • szablon jest gotowy.

pinterest kobietawielepie button

Farba akrylowa lub farba w sprayu

Teraz musisz wybrać farby, którymi chcesz wypełnić wzór oraz oczywiście miejsce, które chcesz ozdobić. Dobrym wyborem może być farba akrylowa lub farba w sprayu. Na pewno nie może być to farba do tkanin, jest zbyt rzadka. Jeśli wybierasz technikę malowania pędzlem, musi być to pędzel z włosia naturalnego lub syntetycznego, ale bardzo elastyczny.

Jak zamocować szablon

Możesz przykleić go do powierzchni, którą chcesz ozdobić za pomocą taśmy malarskiej lub za pomocą kleju w sprayu. Ważne jest, aby szablon podczas malowania się nie przesuwał. Następnie wybierz kolor, którym chcesz pomalować szablon, nabierz go na pędzel i do dzieła. Pamiętaj, aby oczyszczać pędzel z nadmiernej ilości farby.

Jeśli sama spróbujesz i zobaczysz, jakie to łatwe, będziesz mogła ozdabiać wszystko, co tylko wpadnie ci w oko.

Źródło: „Sztuka dekorowania”, [Świat Książki], Warszawa 2007