Dzisiaj zapraszamy do nadmorskiej miejscowości, gdzie Bałtyk uchodzi wprost do Oceanu czyli do szwedzkiego miasta Helsinborg. Klimat miasta od razu przywodzi na myśl nasze rodzime miasto Gdańsk. Do tego mieszanka kulturowa i narodowościowa jaką można spotkać w tym mieście sprawi, ze na pewno nie poczujesz się wyobcowana. Z pewnością Helsinborg ma w sobie to „coś”, coś, co sprawi, że wiele z Was stwierdzi: „to jest moje miasto!”.

Dzięki dobrze rozwiniętym węzłom komunikacji trafić do Helsinborga z innych miejscowości jest stosunkowo łatwo. Od lotniska w Malme dzieli je jedynie 75 km, natomiast od portu w Karlskronie ok 220 km. Loty do Szwecji odbywają się z kilku miast w Polsce. Dlatego warto sprawdzić kazde z nich aby znależć najoptymalniejszą cenę.

Coś dla ciała…

Helsinborg oferuje praktycznie wszystko czego potrzebujesz – galerie, puby, restauracje, kawiarnie.

Przede wszystkim godna polecenia jest kawiarnia „Pistachia”. Tam wypijesz świetną kawę, zjesz pyszne lody, ciasta i desery. Kupisz tam również przeróżne przysmaki m.in. orzeszki – słodkie, słone, pikantne i łagodne. Do wyboru do koloru! Lecz, to co głównie przyciąga klientów Pistachi to przepyszny koktajl owocowy. Niesamowita mieszanka mleka, świeżych owoców i bakalii. tzw. „niebo w gębie”:)

Na wieczór proponujemy romantyczny spacer nad morzem, a jeśli potrzebujesz spalić kalorie po wcześniejszej wizycie w Pistachi zapraszamy na siłownię. Ogólnodostępną, darmową siłownię „pod chmurką” z widokiem na duński skrawek lądu!

Coś dla ducha…

Miłośnikom literatury proponujemy wizytę w bibliotece – lecz nie tylko po to, aby wypożyczyć książkę lecz także po to, aby wypożyczyć hamak. Na świeżym powietrzu, wśród drzew możesz zatracić się w swojej ulubionej literaturze.

Jeden dzień dwa państwa…

Autem miasta jest również dobry węzeł komunikacyjny z Danią! Przeprawa promowa do bliźniaczego miasta Helsingor trwa zaledwie 20 min. Tam z kolei warto zwiedzić zamek Kronborg, położony w pobliżu dworca. Zamek ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i to właśnie na tym zamku William Szekspir umieścił akcję znanego na całym świecie „Hamleta.”

Rejs statkiem ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie jest to jedno z nielicznych miejsc, w których można zakupić napoje „procentowe”. W całym Helsinborgu bowiem są zaledwie 3 sklepy, w których legalnie można zakupić tego typu trunki. Być może jest to sposób w jaki Szwedzi walczą z alkoholizmem.:)

Ważną rzeczą, na którą w szczególności warto zwrócić uwagę to ograniczenia prędkości! W tej kwestii Szwecja jest naprawdę nieugięta, a kary za przekroczenie prędkości są naprawdę srogie. Przekroczenie prędkości o zaledwie 30 km skutkuje nie tylko wysokim mandatem (4000 kr) jak również zatrzymaniem prawa jazdy na okres 1 miesiąca! Dlatego warto o tym pamiętać wybierając się na urlop samochodem.