Boisz się latać? Nie chcesz spędzać długich godzin w samochodzie? Co powiesz na rejs promem? Taki środek transportu gwarantuje pełną wygodę i będzie stanowił niewątpliwą atrakcję w podróży. Jedna noc, podczas której możesz wypocząć lub bawić się i korzystać z promowych atrakcji może być pierwszym etapem Twojej szwedzkiej wyprawy. Warto wybrać wycieczkę z przewodnikiem, jedną z wielu jakie oferują touroperatorzy.

A oto miejsca, które warto zobaczyć w Szwecji:

Karlskrona

Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, położone na malowniczym archipelagu. Mnóstwo tu zabytków, sklepów i przytulnych kawiarenek. Na większość z pobliskich wysp można dostać się samochodem, zaś na niektóre kursują statki. Ciekawym sposobem przemieszczania się jest również jazda rowerem, gdyż Szwecja to idealne miejsce na rowerowe wycieczki.

Z pewnością trzeba zobaczyć port, cytadele i liczne fortyfikacje oraz obowiązkowo Muzeum Marynarki Wojennej. Karlskrona ma bogatą historię, dlatego też polecam wycieczkę z przewodnikiem, dzięki któremu zdobędziesz mnóstwo ciekawych informacji. W samym centrum warto odwiedzić Kościół Admiralicji pochodzący z XVII wieku. Wejścia strzeże „dziadek Rosenbom”– drewniana rzeźba, do której wrzuca się datki na cele charytatywne.

Spacer uliczkami tego uroczego miasteczka daje mnóstwo przyjemności. Można odnieść wrażenie, że życie toczy się tu leniwie i nie trzeba się nigdzie spieszyć. Daje to idealne warunki do wypoczynku, tym bardziej, że plaża znajduje się zaledwie kilkaset metrów od głównego rynku Stortorget. A jeśli dotrzesz do dzielnicy Björkholmen, pełnej drewnianych kolorowych domków, w pełni wyobrazisz sobie życie w dawnych czasach.

Na zakończenie wędrówki po mieście wybierz się na Bryggareberget – punkt widokowy, z którego zobaczysz Karlskronę w całej okazałości.

Nie trzymaj się jednak tylko murów miasta. W okolicach warto zobaczyć również takie miejsca jak:

  • Hjortahammar – cmentarzysko z epoki Wikingów (VIII – XI w.)
  • Björketorpsstenen – kamień runiczny z VIII w. z zagadkowym napisem klątwą sprzed 1300 lat
  • Möckleryd – rysunki naskalne z epoki brązu pochodzące sprzed 2500-3000 lat
  • Torhamn – najbardziej na południowy-wschód wysunięty punkt Szwecji, rezerwat przyrody.

Kalmar

Miasto, które układem przestrzennym i architekturą przypomina Karlskronę. Zamek górujący nad miastem został wzniesiony w XII wieku na wyspie Sloosfjarden, początkowo jako wieża obronna. W zamek przekształcił się ok. 100 lat później w wyniku wielu przebudowań. W XVI w. pełnił funkcję królewskiej rezydencji. Od XVII w. pozostaje w niemal niezmienionym kształcie. We wnętrzach pałacu obecnie znajduje się muzeum, można też pospacerować po wałach obronnych zamku.

Oprócz zwiedzania centrum miasta, monumentalnej katedry z XVII wieku i wizyt w niezliczonych sklepikach koniecznie warto zajrzeć do starej pralni nad morzem i poczuć klimat dawnego, portowego życia.

Park Łosi Grönåsens

Będąc w Szwecji koniecznie musisz zobaczyć na własne oczy łosia – słynny symbol kraju. Najlepiej udać się zatem do Grönåsens. Tam usłyszy ciekawą historię od miejscowego przewodnika, który zademonstruje też różne dźwięki wydawane przez te zwierzęta. Następnie udaj się na spacer, podczas którego będziesz mogła wypatrywać łosi w gęstych zaroślach. Jeśli dopisze Ci szczęście, łosie przywitają Cię przy samym ogrodzeniu. Na terenie parku znajduje się miejsce, w którym można obejrzeć ekspozycję prezentującą wypadek drogowy z udziałem łosi oraz sklepik z „łosiowymi” pamiątkami.

Olandia

Na tę wyspę dostaniesz się 6 km mostem z Kalmaru, ze wspaniałymi widokami na cieśninę. Wyspę możesz zwiedzać na własną rękę, ale koniecznie musisz zobaczyć ruiny zamku Borgholm, stare wiatraki, kamień runiczny w Lerkaka oraz grodziska Ismanstorp i Gråborg.

Huta szkła w Pukeberg

To tradycyjna huta szkła założona w 1871 roku. Można tam na własne oczy przyjrzeć się jak rzemieślnicy ręcznie wytwarzają szklane przedmioty. Zwiedzający mają też okazję do spróbowania własnych sił w sztuce wydmuchiwania szkła i grawerowania na szkle. Własnoręcznie wygrawerowana przez Ciebie szklanka może być ciekawą pamiątką. Natomiast jeśli chcesz zakupić już gotowe produkty to lepiej wcześniej zaopatrzyć się w gruby portfel.

Odwiedzając Szwecję pamiętaj o zabraniu szwedzkich koron. Żywność niestety jest droga w tym kraju, podobnie jak inne produkty. Warto więc zabrać ze sobą trochę prowiantu, zwłaszcza jeśli wybieramy się na krótką wycieczkę. Jeśli ktoś dysponuje większym budżetem niech koniecznie odwiedzi jedną ze szwedzkich restauracji. Jedzenie jest tam naprawdę wyśmienite, a hotele oferują tak różnorodne śniadanie, że każdy znajdzie coś dla siebie i naje się do syta.

Co przywieźć sobie ze Szwecji? Na pewno jakąś pamiątkę z łosiem i dużą ilość pysznej, szwedzkiej czekolady.