Krawiectwo w czasach socjalistycznych uznawane było za przydatną umiejętność, nic zatem dziwnego, że w wielu polskich domach była dostępna maszyna do życia. W ciągu ostatnich lat na polskim rynku pojawiły się tanie ubrania, szyte na rynku chińskim czy pochodzące z Bangladeszu, zatem samodzielne szycie stało się jedynie umiejętnością, którą traktuje się jak dosyć drogie hobby.

Wiąże się to m.in. z koniecznością nabywania tkanin i odpowiednio dobranych nici. Co ciekawe w wielu miastach sklepy pasmanteryjne są praktycznie niedostępne, podobnie trudno dostępne są gazety z gotowymi wykrojami, które nadal są wydawane na rynku niemieckim czy choćby litewskim. Rozwiązaniem może być internetowy sklep z tkaninami, w którym dostępne są różne rodzaje materiałów, dostępne z możliwością zakupu na metry, oraz dodatki pasmanteryjne.

Dlaczego nie ma zapotrzebowania na tego rodzaju produkty w tradycyjnych sklepach? Pierwszy problem to właśnie brak dostępnych wykrojów, choć pojawia się coraz więcej serwisów z inspiracjami dla osób pasjonujących się samodzielnie wykonanymi ubraniami czy dodatkami. Właśnie te serwisy są idealnym miejscem na wymianę doświadczeń związanych z szyciem czy robótkami ręcznymi, a jednocześnie dają możliwość skorzystania z gotowych projektów.

Samodzielnie uszyta torba czy ozdobna tkanina są niezwykle efektowne i zawsze powstają w pojedynczych egzemplarzach, nie ma zatem niebezpieczeństwa, że wybrany przez nas dodatek pojawi się także u znajomych. Jednak coraz częściej szycie to jednak hobby, coraz powszechniejsze odkąd powróciła moda na DIY. To właśnie moda na produkty powstające w pojedynczych egzemplarzach, na specjalne zamówienie, przypomniała, że maszyna do szycia może pomóc w stworzeniu niepowtarzalnych ubrań czy dodatków do domu. Oczywiście takie produkty nie należą do najtańszych ze względu na dostępność materiałów, dodatków czy specjalnych nici, potrzebna jest również umiejętność szycia na maszynie. 

Umiejętność praktycznego wykorzystania maszyny do szycia może być również sposobem na wykazanie się własną kreatywnością, a czas spędzony za projektowaniu, a następnie na szyciu własnych ubrań i dodatków będzie na pewno dobrze wykorzystany.