Podróże kształcą, poszerzają horyzonty, pozwalają odpocząć i zainspirować się na nowo życiem. Jednak te najciekawsze potrafią być bardzo kosztowne – podpowiadamy więc, jak podróżować, by nie wydać fortuny i zobaczyć (prawie) cały świat!

1. Uważaj na last minute

Last minute w założeniu ma być sposobem sprzedaży ostatnich miejsc dla danego turnusu i w teorii powinno być tańsze niż regularne oferty. Jednak część biur podróży niemal od startu przykleja do oferty łatkę „last minute”, licząc że nie sprawdzisz cen regularnych i dasz się skusić na wyjazd. Dlatego koniecznie we własnym zakresie porównuj oferty, sprawdzaj ceny i nie daj się naciągnąć.

2. Nie bądź uparta

Wymarzony kierunek i ścisłe trzymanie się go to najkrótsza droga do przepłacania. Zwłaszcza jeśli mówimy o popularnym kraju, w środku sezonu urlopowego: nie ma praktycznie możliwości, by znaleźć tu miejsce na oszczędności. Dlatego jeśli planujesz urlop, nie trzymaj się kurczowo swojego marzenia, tylko rozglądaj się za kierunkami pokrewnymi, nieco innymi terminami wyjazdu, a czasem spróbuj poszukać okazji w miejscu zupełnie innym, niż to do którego chciałabyś się wybrać – okazje tylko czekają, by je odkryć!

3. Poznaj haczyki zamawiania przez internet

Kupowanie biletów lotniczych przez internet przypomina trochę hackowanie. Musisz bowiem wiedzieć, że każda wizyta na stronie przewoźnika, każde wyszukiwanie połączenia i każde przejrzenie cen biletów są monitorowane, rejestrowane i wpływają na późniejsze wyniki.

I tak z pewnością od razu zauważysz, że powrót nawet po kilku godzinach do swojej upatrzonej oferty spowoduje, że cena biletów się podniesie. Wiąże się to z tym, że wyszukiwarka już „wie”, dokąd chcesz lecieć i powoli winduje cenę, by nakłonić Cię do zakupu (w założeniu: by uniknąć kolejnej podwyżki). STOP! Naucz się, jak usuwać ciasteczka (cookies) z przeglądarki – bo to tam zapisywane są Twoje poczynania na stronie przewoźnika. Z taką wyczyszczoną pamięcią jesteś traktowana jako nowy klient i ceny znów wrócą do bazowych kwot.

4. Nie przepuszczaj okazji

W kupowaniu biletów obowiązuje zasada im wcześniej, tym lepiej – dlatego czasami warto z dużym wyprzedzeniem zamówić przelot do Twojego wymarzonego miejsca i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Inną ważną kwestią są bilety „na ostatnią chwilę”: część przewoźników potrafi wrzucać do sieci oferty na pojedyncze bilety z bardzo krótkimi terminami do wylotu, by dopełnić samolot – tu jednak potrzebny jest pośpiech i błyskawiczne podejmowanie decyzji. W zamian możesz złapać bilety za dosłownie kilkanaście złotych!

5. Jak tanio podróżować dzięki portalom podróżnika

Portale dla podróżników to odpowiedź na rosnącą popularność ofert społecznościowych. Tam zamiast pokoju w hotelu możesz na przykład znaleźć ofertę osoby prywatnej, która jest skłonna udostępnić swoją kanapę w salonie w zamian za towarzystwo innego podróżnika. Couchsurfing, bo o nim mowa, to doskonała opcja dla towarzyskich mistrzów oszczędzania. A do tego masz okazję spędzić czas w danym kraju pod opieką tubylca, który pomoże poznać zwyczaje, pokaże swój kraj od kuchni i zadba, byś zobaczyła wszystko, co zobaczyć warto.

6. Tanie podróże – nie tylko na urlop

Weekend w Paryżu, shopping w Mediolanie a może kilka dni w bajecznych Indiach? Podróże to nie tylko wielkie, dwutygodniowe urlopy planowane od miesięcy. Dzięki opisanym przez nas opcjom możesz sobie pozwolić na całkiem niedrogi wypad, którym będziesz mogła chwalić się przed znajomymi. Jak poprawić sobie humor? Tanie sposoby na poprawę nastroju to właśnie mała wycieczka, pizza zjedzona we Włoszech (co ciekawe, kupione okazyjnie bilety do Włoch potrafią kosztować niewiele więcej niż duża pizza w polskiej pizzerii…). A więc komputer w dłoń i do dzieła -przygoda czeka!