Tapety ścienne przeżywają ostatnimi laty swój renesans. Bogactwo wzorów i kolorów pozwala na dobranie odpowiedniej dekoracji do każdego pomieszczenia. Tapeta to doskonały sposób także na wykończenie ścian w pokoju dziecięcym. Kolorowe, wzorzyste, łatwe w wymianie – z pewnością sprostają wymaganiom Twojej pociechy!

Jaką tapetę wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet. Najmniej trwałe, ale jednocześnie najtańsze, są tapety papierowe. Dość łatwo ulegają zabrudzeniu i zniszczeniu, dlatego też decydując się na ten rodzaj, należy liczyć się z możliwością, że szybko trzeba będzie je wymienić. Jednak biorąc pod uwagę szybko zmieniający się gust dziecka, być może okaże się to dość trafnym wyborem. Dużo bardziej odporne na zniszczenia są tapety winylowe, raufazy oraz powłoki z włókna szklanego. W parze z wytrzymałością idzie jednak dość wysoka cena. Do wykończenia ścian użyć można także tapet tekstylnych, naklejanych na podłoże papierowe lub akrylowe. Jest to dość elegancki sposób dekoracji wnętrza, doskonale nadający się do sypialni i salonu. Przeglądając oferty producentów wybierzmy coś z serii zaprojektowanej do pokoju dziecięcego, tak aby nasz maluch czuł się u siebie swobodnie. Dobrym wyborem mogą być również nowoczesne tapety flizelinowe, łatwe w montażu, elastyczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając tapetę zwróć uwagę na to, aby była ekologiczna i nie zawierała substancji toksycznych, które mogą zacząć się z czasem ulatniać. Bardzo istotne jest także użycie kleju, który nie zawiera szkodliwych składników. Ponadto, dowiedz się u dystrybutora czy tapeta jest odporna na pleśń i grzyby oraz wolna od uczulających czynników. Tak wybrany materiał do wykończenia ściany w pokoju dziecięcym będzie w pełni bezpieczny dla naszych pociech.

Aranżacja wnętrza

W przeciwieństwie do tego, jak posługiwano się tapetami w minionych latach, obecnie najmodniejsze jest użycie ich tylko na jednej ścianie pokoju. Tym sposobem zyskują one znaczenie dekoracyjne. W połączeniu z kolorowymi ścianami, zamienią pokój malucha w bajkową przestrzeń, odpowiadającą jego zainteresowaniom. Co więcej, dzięki łatwości w zdejmowaniu tapet i nakładaniu nowych, bez trudu nadążymy za zmieniającymi się upodobaniami naszych pociech. Dlatego też do pokoju dziecięcego polecana jest zwłaszcza ekologiczna tapeta papierowa, którą znaleźć możemy w bardzo przystępnej cenie. Do nałożenia tego rodzaju ozdoby wybierz ścianę o dużej powierzchni, najlepiej pozbawioną otworów okiennych i drzwi. Tym sposobem kompozycja lub też obraz znajdujący się na tapecie stanowić będzie główną ozdobę pomieszczenia. Dobierając wyposażenie do pokoju dziecięcego staraj się nie zasłonić dekoracji ściany, co zepsułoby efekt końcowy. Pamiętaj także, aby mebelki wpisywały się w wybraną kolorystykę pokoju, nawiązując zarówno do koloru ścian, jak i do barw tapety. Wśród wielu wzorów zaprojektowanych z myślą o najmłodszych znajdziemy nie tylko powtarzające się motywy kwiatów czy zwierząt, ale także bardzo ciekawe scenki, krajobrazy i duże rysunki, pokrywające całą przestrzeń ściany.

Kolorowanki i tablice naścienne

Wspaniałym pomysłem, rozwijającym kreatywność dzieci, są tapety umożliwiające wielokrotne pisanie i rysowanie po ich powierzchni. Ścieralne tablice pozwalają na malowanie kredą lub specjalnymi mazakami. Nie tylko umożliwiają one świetną zabawę, ale doskonale służą także do wspólnej nauki literek i cyferek.

Nowoczesne, kolorowe tapety zaprojektowane z myślą o dzieciach to wspaniały sposób na wykończenie ścian w pokoju dziecięcym. W połączeniu z kolorowymi meblami stworzą niepowtarzalny, dopasowany do charakteru malucha wystrój.