Wysoka gorączka bywa niebezpieczna, szczególnie u dzieci. Jej wysokość można szybko i dokładnie zmierzyć z pomocą termometru bezdotykowego.

To niewielkie urządzenie powinno znajdować się w każdej domowej apteczce, by w razie nagłej potrzeby można było od razu sprawdzić, czy dziecko nie ma zbyt wysokiej temperatury. Wybór termometru zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia i wieku dziecka. Dla najmłodszych polecane są urządzenia bezdotykowe, które sprawdzą się nawet w przypadku noworodków.

Termometr bezdotykowy, dotykowy czy klasyczny szklany?

Każde z tych urządzeń ma zalety, jednak nie każde jest uniwersalne. Termometrem bezdotykowym można sprawdzić gorączkę już o noworodków, w przeciwieństwie do np. termometru klasycznego, który nie sprawdzi się u małych dzieci. Warto poznać różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, by wybrać to najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.

 termometr

  • Termometr klasyczny, zwany także analogowym, najczęściej w szklanej obudowie, w której znajdują się bezpieczne dla zdrowia substancje np. parafina (termometry rtęciowe wycofano ze sprzedaży kilka lat temu). Do jego zalet na pewno zalicza się niska cena. Do wyboru np. termometry do kąpieli. Tego typu urządzenia nie są polecane dla małych dzieci, które raczej nie będą w stanie wytrzymać bez ruchu przez kilka minut.
  • Termometr dotykowy elektroniczny. Jego działanie jest podobne do klasycznego termometru, jednak to urządzenie zasilane jest baterią i pomiar temperatury jest nieco szybszy. Wyświetlacz LCD ułatwia odczyt temperatury, a urządzenie zapamiętuje ostatni wynik. Polecany dla starszych dzieci i dla dorosłych.
  • Termometr bezdotykowy. Te elektroniczne urządzenia są bardzo wygodne w obsłudze. Idealnie sprawdzają się przy mierzeniu temperatury u najmłodszych dzieci. Dzięki możliwości bezdotykowego sprawdzenia gorączki, rodzice mogą kontrolować stan zdrowia dziecka podczas jego snu, bez konieczności budzenia maluszka. Pomiar dokonywany jest natychmiastowo z dużą dokładnością. 

By szybko i bezstresowo sprawdzić temperaturę, warto wybrać urządzenie elektroniczne. Termometr bezdotykowy sprawdzi się w tym zadaniu najlepiej, ze względu na to, że podczas dokonywania pomiaru urządzenie nie musi mieć styczności z ciałem dziecka, a cały pomiar trwa kilka sekund, co w przypadku dzieci jest bardzo istotne.

Czy termometr bezdotykowy jest bezpieczny dla dziecka?

Wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru temperatury są bezpiecznie. Termometry bezdotykowe w żaden sposób nie wpływają na stan zdrowia dziecka. Urządzenia te mierzą temperaturę za pomocą bezpiecznego czujnika podczerwieni. Dobre elektroniczne urządzenia, które bezdotykowo sprawdzą wysokość gorączki https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/termometry,405.html. Do ich głównych zalet zalicza się przede wszystkim szybkość pomiaru – temperaturę można poznać już po kilku sekundach. Dzięki temu możliwe jest bezstresowe i szybkie zmierzenie temperatury nawet kilkudniowemu maluszkowi. Z pomocą termometru bezdotykowego można też zmierzyć temperaturę otoczenia czy pokarmu przygotowanego dla dziecka. Dobre modele zapamiętują nawet do kilkudziesięciu ostatnich pomiarów, co pozwala na dokładną kontrolę stanu zdrowia.