Przed wiekami dzieci traktowane były jak mali dorośli. Miały np. szyte stroje według wzorów strojów mamy i taty, tylko po prostu w mniejszym rozmiarze. Od początku XVIII wieku dziecko zaczęto traktować inaczej. Stalo się ono odrębną jednostką, która ma inne potrzeby niż dorosły, a co za tym idzie powinna nosić inne stroje i otaczać się innymi przedmiotami. W tym momencie ruszył cały przemysł mody dziecięcej oraz artykułów przeznaczonych dla dzieci, który z roku na rok coraz bardziej się rozrasta.

Obecnie w centrach handlowych jest cała masa sklepów, w których sprzedawane są wyłącznie artykuły dla dzieci. Są to nie tylko rozmaite stroje, które maluch może nosić w zależności od okazji, ale również mebelki dla dzieci, zabawki i cała masa artykułów dekoracyjnych, którymi maluchy uwielbiają się otaczać. Jedną z nowości są roommates, a więc różnorodne naklejki na ścianę, które maluch może przykleić w dowolnym miejscu, a kiedy ono mu się znudzi, to w bardzo prosty sposób można taką naklejkę odkleić i przykleić w zupełnie inne miejsce. Ile dziecięcych zainteresować, tyle rodzajów tych naklejek można spotkać w sklepach. Są wśród nich morskie zwierzęta, księżniczki z bajek, a także statki kosmiczne czy dzikie zwierzęta, które wyglądają, jakby dopiero uciekły z dżungli. Inną bardzo popularną obecnie ozdobą dziecięcych pokoi są wiszące kosze, w których najmłodsi mogą przechowywać swoje zabawki. Projektując wnętrze dziecięcego pokoju warto zadbać, aby był on urządzony nie tylko kolorowo i według zainteresowań naszej pociechy, ale również, aby dziecięcy pokój był funkcjonalny i komfortowy, dlatego nie warto całego pomieszczenia zastawić meblami. Należy pozostawić możliwie jak najwięcej wolnego miejsca na spontaniczną dziecięcą zabawę. 

Warto również pamiętać, iż obecnie pokój malucha można urządzić w 100% w stylu, który jemu najbardziej będzie odpowiadał, a więc, kupując odpowiednie artykuły do dekoracji dziecięcego pokoju, można z pomieszczenia zrobić zamek królewny, kosmiczną stację czy miasteczko stylizowane na dziki zachód. Ważne, aby odpowiadało to zainteresowaniom naszej pociechy.