Turyści wyjeżdżający na wakacyjny wypoczynek stają przed wieloma dylematami. Muszą wybrać miejsce wyjazdu, środek transportu, a potem spakować najpotrzebniejsze rzeczy, dokumenty i udać się na zasłużony urlop. Zapewne ostatnią rzeczą, o której w takiej sytuacji się myśli, jest dobre ubezpieczenie podróżne.

Już samo poszukiwanie ubezpieczenia może przyprawić o zawrót głowy. Do niedawna takie ubezpieczenie można było kupić bezpośrednio w agencji, teraz towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoje ubezpieczenia online, dając tym samym możliwość wykupienia polisy na czas wyjazdu niemal w ostatniej chwili. Ta „ostatnia chwila” to co najwyżej jeden dzień przed wyjazdem, o czym należy pamiętać. Dodatkową korzyścią z wykupienia polisy turystycznej na stronie internetowej mogą być zniżki oferowane klientom, wykupującym ubezpieczenie w ten sposób. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe premiują swoich klientów, którzy mają wykupione inne polisy, dodając do polisy podróżnej dodatkowy assistance samochodowy (jeśli podróż została zaplanowana jako podróż samochodem) czy oferując wyższe sumy ubezpieczenia.

Dla turysty na pewno ważny jest zakres ubezpieczenia podróżnego. Najczęściej ubezpieczenie podróżne oferuje pokrycie kosztów leczenia podczas urlopu za granicą. Koszty leczenia mogą obejmować zarówno koszt konsultacji lekarskiej w sytuacji, gdy turysta ulegnie jakiemuś wypadkowi, ale także koszt opatrunków, przeprowadzanych badań, a nawet hospitalizacji. Jednak wysokość tych kosztów jest ograniczona do określonej kwoty, która stanowi sumę ubezpieczenia. W niektórych polisach część kosztów jest refundowana, co oznacza, że turysta musi zapłacić za swoją wizytę u lekarza, ale za to po powrocie do kraju towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci poniesione koszty o ile przedłoży on ubezpieczycielowi odpowiednie rachunki.

Przy ustalaniu składki za ubezpieczenie ważny będzie stan zdrowia turysty, jego hobby, zwłaszcza, gdy są to sporty ekstremalne, oraz region świata, który turysta wybiera jako miejsce destynacji. Wybór regionu świata może podnieść wysokość składki, chociaż np. LINK4 nie zmusza klientów do ponoszenia dodatkowych kosztów z tytułu wyjazdu do innych regionów niż Europa. Z kolei osoby przewlekle chore, z racji swojego schorzenia, także zapłacą wyższą składkę za ubezpieczenie. W tym przypadku niektórzy ubezpieczyciele oferują możliwość doubezpieczenia osobom, które przed wyjazdem chorowały na którąś z chorób przewlekłych. Zabezpiecza to turystę w sytuacji, gdyby w czasie urlopu z powodu swojej choroby, o której poinformował ubezpieczyciela, wymagał leczenia czy trafił do szpitala. Podobne obostrzenia mogą także dotyczyć kobiet w ciąży.

Z kolei osoby uprawiające sporty ekstremalne także powinny się dodatkowo ubezpieczyć. Warto sprawdzić, które sporty ubezpieczyciel zalicza do sportów ekstremalnych, bowiem LINK4 traktuje narciarstwo i snowboard jako normalne formy ruchu i nie podwyższa składki turystom, którzy wybierają się w góry na narty. Najczęściej do sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka zalicza się: skoki na bungee, alpinizm, paralotniarstwo, rafting, nurkowanie, sporty motorowodne czy wspinaczkę.

Opcją przydatną w ubezpieczeniu na czas podróży jest pomoc prawna. Nikomu nie życzymy aż tak ekstremalnych przygód, jednak pomoc tłumacza, koszt wynajęcia prawnika czy nawet zapłacenie kaucji za zatrzymanego, choć pozornie zaskakujące, to jednak mogą okazać się przydatne.

Na urlop zabieramy ze sobą sprzęt elektroniczny, aparat fotograficzny, a nawet sprzęt sportowy. Ostatnią rzeczą, o której myślimy, to utrata naszego bagażu lub też jego uszkodzenie. Jeśli nawet do takiej sytuacji dojdzie towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci nam określoną kwotę z tego tytułu. O ile wykupimy ubezpieczenie bagażu.

Czy każdy turysta musi sprawdzić aż tyle ważnych informacji? Nie. Turyści, którzy wybierają się na urlop z biurem podróży, są ubezpieczani przez biuro, ale ich polisa może nie zawierać wielu opcji. Dlatego warto porównać jej zakres z tym, co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe i wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne. To tylko kilka złotych, które zapewnią dodatkowy komfort wypoczynku.