Mogłoby się wydawać, że odpowiednie urządzenie garażu nie jest czymś skomplikowanym. Okazuje się jednak, że nie jest to tak proste. Garaż jest pomieszczeniem, któremu z reguły poświęcamy zbyt mało uwagi.

Zazwyczaj traktujemy go jak zwykłe pomieszczenie gospodarcze, w którym oprócz samochodu składujemy jeszcze najróżniejsze rzeczy. Nic dziwnego, że po jakimś czasie garaż zaczyna przypominać graciarnię. Przy odrobinie zaangażowania może być on jednak czysty i funkcjonalny. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad dotyczących urządzenia garażu.

Zaplanuj sobie garaż

Garaż powinien być miejscem praktycznym i dobrze wyposażonym. Aby go dobrze zaplanować warto wcześniej sobie odpowiedzieć na pytanie – jakie cele ma on spełniać? Czy będzie spełniał głównie funkcję składziku czy raczej urządzimy w nim warsztat? Pod tym kontem należy dobierać wyposażenie i planować zagospodarowanie przestrzeni. Niezależnie jednak od funkcji, jaką spełnia garaż może być on ciekawie zaaranżowanym pomieszczeniem. Warto zrobić wszystko co w naszej mocy by dopasować go do swoich oczekiwać i potrzeb.

Wielkość garażu

Jednym z ważniejszych aspektów przy planowaniu garażu, jest jego rozmiar. Standardowe garaże nie są zbyt duże, dlatego, dostępną przestrzeń należy wykorzystać w sposób optymalny. Nie można dopuścić by nawet najmniejszy kawałek pomieszczenia był zmarnowany. Stanowisko postojowe dla samochodu musi mieć rozmiar, co najmniej 2,3 x 5 metra. Jedno jest pewne garaż powinien być na tyle duży by można do niego bez problemu wjechać autem a następnie z niego wysiąść. Optymalne rozmiary to 2,7 metra szerokości i około 5,5 metra długości.

Regały do garażu

Wciąż wiele osób wykorzystuje do urządzenia garażu stare nieużywane już w mieszkaniu meble. Jest to rozwiązanie nie tylko mało estetyczne, ale również mało funkcjonalne. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem lub nie chcemy wydawać dużo pieniędzy na urządzenie garażu wystarczy kupić solidne regały garażowe. Jest to proste jak i bardzo wygodne rozwiązanie.

Metalowe regały znacznie trudniej uszkodzić. Są one również bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych takich jak na przykład wilgoć czy niska temperatura. Z tych właśnie powodów do garażu najlepiej kupić regał wykonany z ocynkowanej stali. Z drugiej strony należy raczej porzucić pomysł kupna regału wykonanego z drewna. Takie regały może i wyglądają dobrze jednak nie są tak praktyczne jak te wykonane z metalu.