Półwysep Helski co roku przyciąga wakacyjne tłumy z całej Polski. Dla wielu młodych osób miejscowości takie jak Jastarnia, Chałupy czy też Władysławowo, już dawno osiągnęły statut miejscowości kultowych, które stają się obowiązkowym punktem każdych wakacji.

Półwysep Helski jest niezwykły, choćby ze względu na jego geograficzną specyfikę – to wąski, ale bardzo długi (aż 34 km) pas, który oddziela teren Zatoki Puckiej od otwartych wód Bałtyku. To sprawia, że tamtejsze malownicze miejscowości z obu stron otoczone są przez wodę morską, a przejście od jednego brzegu do drugiego zajmuje dosłownie chwilę.

Wakacje nad polskim morzem nie należą niestety do najtańszych, na szczęście jest wiele sposobów, by zaplanować urlop bez wyrzeczeń.

Przez cały Półwysep Helski biegnie w zasadzie tylko jedna droga główna (droga krajowa 216), wokół której usytuowane są niewielkie miejscowości takie jak Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel.

Miejscowości te swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim Zatoce Puckiej, która już od wielu lat uznawana jest za polską mekkę sportów wodnych. Na większości terenu zatoka jest bardzo płytka, fale nie są tak silne jak na otwartym morzu, a wiatry są mocne, ale stałe i regularne. To sprawia, że miejsce to zostało oznaczone kategorią A0, co czyni je jednym z najlepszych miejsc w Europie do nauki i uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, kiteboarding czy żeglarstwo. Sprzyja temu również lokalna infrastruktura biznesowa– w każdej miejscowości i przy każdym campingu jest możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego, jak i zapisania się na indywidualne i grupowe kursy z doświadczonymi instruktorami.

Wypożyczenie pełnego sprzętu do Kiteboardingu (latawiec, deska, trapez, pianka) i windsurfingu (deska, pędnik, trapez, pianka)  to koszt około 70 – 150 złotych za godzinę, przy czym stawka maleje przy wypożyczeniu na cały dzień (ok. 100 – 200 złotych) lub nawet tydzień (400 – 600 złotych). Osoby zaczynające swoją przygodę z tymi sportami mogą skorzystać z licznych kursów nauki pływania, gdzie pod okiem instruktora nabędą odpowiednich umiejętności. Cena takiego kursu, to przeważnie około 150 – 200 złotych za godzinę, przy czym wypożyczenie sprzętu wlicza się już do tej stawki. Warto też skorzystać z oferty pełnych, wielogodzinnych kursów lub nawet obozów szkoleniowych, które oferują znacznie niższe ceny dla kursantów.

Po całym dniu pływania wystarczy dosłownie paręnaście minut, by przejść na drugi brzeg półwyspu i znaleźć się na pięknych plażach od strony pełnego morza, które stanowią świetne miejsce na wakacyjny relaks. W sezonie wakacyjnym wszystkie miejscowości na półwyspie tętnią życiem, tak więc mamy możliwość kupienia pamiątek, jak i spróbowania wakacyjnych przysmaków.

Hel to także bujne życie nocne. Wiele klubów, dyskotek i nadmorskich barów co noc przyciąga rzeszę młodych ludzi. Warto też wspomnieć o niesamowitej i bardzo przyjaznej atmosferze panującej na licznych campingach, która sprzyja integracji, dobrej zabawie i możliwości poznania wielu ciekawych ludzi.