Will Hill przed napisaniem książki „Departament 19”pracował jako barman, księgarz i pracownik opieki społecznej. Dorastał w północno-wschodniej Anglii, boi się pająków, i jest wielkim fanem kotów. Żyje we wschodnim Londynie ze swoją dziewczyną, gdzie dzieli swój czas między wyglądając przez okno i wpatrując się w ekran komputera. To drugie wydaje się być bardziej produktywne.
www.department19exists.com

Jamie Carpenter to z pozoru normalny czternastolatek, jedynak, wychowywany w dostatnim domu.

Pewnego wieczoru jest świadkiem niespotykanych dotąd wydarzeń w przydomowym ogrodzie, widzi dziwne stworzenia, których jest coraz więcej. Boi się o ojca, który stoi przy samochodzie, boi się, że ten nie wróci do domu. Nagle za oknem zobaczył zakrwawioną dziewczynę, jego ojciec przybiegł do domu i zadzwonił do kogoś. Na podjeździe pojawiły się dwie czarne furgonetki, wyszli z nich uzbrojeni mężczyźni. Ojciec Jamiego wyciągnął broń i został śmiertelnie ranny.

Okazało się, że ojciec chłopaka był zdrajcą, poniósł przez to śmierć, a rodzina Carpenterów wyprowadziła się z miasta. Jamie nie potrafi odnaleźć się w nowej codzienności, trzykrotnie zmienia miejsce zamieszkania przez naciski społeczności, która nie chce żyć z rodziną zdrajcy. Gnębiony w szkole ucieka na wagary, natyka się na niespotykanie piękną dziewczynę. Miała go zabić, ale nie mogła się przemóc. Chłopakowi udaje się uciec, dobiega do domu i okazuje się, że jego matka zniknęła, zostały tylko ślady krwi. Jamie załamuje się, uświadomił sobie, że został zupełnie sam. W tym momencie do pokoju wszedł wysoki mężczyzna, wampir, który chciał dokończyć to, czego nie zrobiła dziewczyna. I kiedy chłopak myśli, ze to już koniec, na pomoc przychodzi mu ogromny Frankenstein. Wampir znika za oknem, Jamie mdleje.

Niedługo po tym chłopak zostaje zawieziony do tajnej organizacji rządowej zwanej Departament 19, która zajmuje się walką z wampirami i wilkołakami. I chociaż trudno mu w to wszystko uwierzyć, chociaż wszystko mu mówi, że to nieprawda, wie, że to jego jedyna szansa by uratować matkę. Przechodzi ekstremalnie szybkie szkolenie, jak walczyć z wampirami i udowadnia, że jest w stanie z nimi wygrać. Poznaje wiele osób współpracujących przy tym projekcie, w wielu znajduje sojuszników. Dochodzi jednak do wniosku, że w bazie znajduje się szpieg, a jego ojciec może wcale nie był zdrajcą!

Jak skończy się akcja poszukiwawcza mamy Jamiego i jak przebiegnie decydująca walka z wampirami?

Will Hill już od pierwszej strony trzyma czytelnika w napięciu. Przy całej szerokiej gamie książek o wampirach z romansem w tle, ta zdecydowanie się wyróżnia. Sensacja w połączeniu z horrorem, ciekawe opisy otoczenia, broni, postaci pozwalają czytelnikowi głębiej przeżywać sceny. Autor nie przesadził z ilością krwi w treści, a jednocześnie wzrastająco dawkuje napięcie, tak by kulminację osiągnęło w kluczowej scenie. Umiejętnie prowadzi czytelnika nie pozwalając mu się oderwać od lektury. Z utęsknieniem czekam na kolejną część książki!