Większości osobom witraż kojarzy się z kolorowym szkłem przedstawiającym postaci świętych lub historie biblijne. Nic dziwnego, bowiem „kolorowe rysunki” na witrażu tzw. witraże sakralne najczęściej można zobaczyć w oknach kościołów i świątyń.

Witraż w architekturze

Jednak witraż w ostatnich latach zyskał ogromną popularność i uznanie również w architekturze świeckiej. Coraz częściej można odnaleźć witraże na drzwiach domów lub jako element dekoracyjny w mieszkaniu.

Witraż idealnie nadaje się jako abażur lampy, figurki, obrazki oraz różnego rodzaju ozdoby.

Witraż możesz zrobić sama

Coraz bardziej popularne stały się kursy i szkolenia dotyczące wykonywania witrażu. Dzięki czemu możesz nauczyć się wykonywać witraż samodzielnie. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości by wyczarować niepowtarzalny element dekoracyjny.

Możesz puścić wodze fantazji i zrealizować swoje najskrytsze pomysły artystyczne. Efekt na pewno będzie zdumiewający, a co najważniejsze przyniesie Ci satysfakcję, że wykonałaś witraż samodzielnie.

Zanim zrobisz witraż

Zanim wykonasz swój pierwszy witraż skompletuj najpierw materiały, które będą Ci potrzebne do wykonania witrażu, narysuj projekt witrażu, pamiętając, aby był w miarę prosty. Jeśli już perfekcyjnie nauczysz się robić proste witraże wówczas możesz przejść do bardziej skomplikowanych wzorów.

Pierwszy witraż wykonaj pod okiem fachowca.

Wykonywanie witrażu może nie należy do najłatwiejszych, ale jeśli masz w sobie odrobinę kreatywności i cierpliwości na pewno będziesz zadowolona ze swojej pracy.