Wózki transportowe są urządzeniami, które umożliwiają nam bezpieczne, a przy tym sprawne przemieszczenie ciężkich rzeczy z miejsca na miejsce. Znajdują zastosowanie nie tylko w firmach i przedsiebiorstwach, ale także w celach prywatnych w trakcie transportowania wielkogabarytowych przedmiotów, takich jak sprzęt AGD, czy meble. 

Wózki transportowe występują w przeróżnych odmianach, zatem w ofercie producentów każdy znajdzie coś tylko dla siebie.  

Wózki platformowe 

Wózki platformowe to jeden z pośród rodzajów wózków transportowych. Charakteryzują się dość specyficzną budową. W wypadku wózków jednoplatformowych, platforma na ogół umieszczona jest na systemie jezdnym. 

Gdzie przydadzą się wózki platformowe? 

Wózki platformowe to jedne z urządzeń do transportu wewnątrzmagazynowego. Znajdują zastosowanie w magazynach, halach produkcyjnych, centrach dystrybucji, a także na zapleczach większych sklepów – wszędzie tam, gdzie wymagane jest częste przewożenie ciężkich towarów lub większej ilości drobnych elementów. Największym plusem wózków platformowych jest oczywiście platforma, która umożliwi transportowanie różnych ładunków – nie tylko palet, dzięki temu elektryczne wózki platformowe wykorzystuje się nierzadko w centrach dystrybucji, w których zamówienia kompletowane są w szybki i sprawny sposób. Natomiast ręczne wózki platformowe stosowane są w wielu różnych miejscach, w których konieczne będzie przemieszczenie sporej ilości niewielkich przedmiotów. Wykorzystują je duże sklepy, szpitale, biblioteki, zakłady gastronomiczne, jak i wiele innych instytucji i organizacji. 

Rodzaje wózków platformowych

Wózki platformowe w przeciwieństwie do wózków paletowych są zwykle przystosowane na poczet przewożeni ładunków, mających łączną wagę 200 kg. Dla wielu osób jest to mankament. Niemniej jednak zaletą takiego typu rozwiązania jest również możliwość przewożenia ładunku o nietypowym kształcie. Ponadto, wózki platformowe wyposażone są w skrętne koła i bardzo wygodne uchwyty, dzięki czemu poruszanie się pomiędzy regałami w ciasnej przestrzeni jest bardzo łatwe.

Wózki platformowe można nabyć zwykle wraz z pełnymi, albo pneumatycznymi kołami. Wózki mające koła pneumatyczne są niestety droższe, niemniej pozwalają na transportowanie ładunków po nierównym podłożu. Jeszcze jedną ich zaletą jest wyjątkowo cicha praca, co ma znaczący wpływ na komfort użytkowania wózka. Wózki mające pełne koła są tańsze, zaś ich najważniejszą zaletę stanowi możliwość transportu ciężkich ładunków. Niemniej jednak pełne koła bardzo głośno pracują, co może być uciążliwe podczas pracy.