Świat stał się globalną wioską – co do tego nikt nie ma wątpliwości. Świadczą o tym m.in liczne podróże, które nie są tylko wyjazdami turystycznymi, ale także krótkimi wypadami na zakupy. Już nikogo nie dziwią weekendowe wyprawy do Berlina, Londynu czy Paryża w poszukiwaniu prawdziwych perełek na półkach sklepów z odzieżą, ale nie tylko. Osoby, które kochają zakupy u naszych zachodnich sąsiadów, szukają rozwiązań, które pozwoliłyby im wymienić walutę na preferencyjnych warunkach.

Sposób na tanią walutę

Sposobów na tanie zakupy za granicą szukają również osoby, które wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek – każdemu bowiem zależy, aby spędzić przyjemnie czas, płacąc za to jak najmniej. Możliwości wymiany walut jest wiele. Do tej pory zainteresowane osoby korzystały zazwyczaj z ofert banków czy kantorów stacjonarnych, obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się kantory online. Tym, co skłania Polaków do korzystania z tej formy wymiany walut to bezpieczeństwo, szybkość transakcji, ale także, a może przede wszystkim, oszczędność. Jak wynika bowiem z wielu analiz, oferta e-kantorów jest o wiele korzystniejsza niż inne formy wymiany środków finansowych.

Wymieniona w e-kantorze waluta przelewana jest na wskazane konto walutowe, z którego można regulować płatności za granicą np. za pomocą karty płatniczej wydanej do tego konkretnego rachunku bankowego.

Karta debetowa do konta w obcej walucie

Do kont walutowych ciekawym i bardzo praktycznym dodatkiem są karty debetowe. W swojej ofercie ma je zdecydowana większość banków, które prowadzą konta w walucie obcej. Zazwyczaj jej wydanie i korzystanie z niej nie wiąże się z wysokimi opłatami. Posiadając konto walutowe, warto przelać na nie pieniądze wymieniowe wcześniej w kantorze online, np. tutaj. https://internetowykantor.pl, a potem swobodnie z niego korzystać płacąc kartą.

Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że płatność za zakupy, jak również wypłata z bankomatów poza granicami Polski, wykonywana jest bez przewalutowania. Osoba, która wykonuje takie rozliczenia z konta złotówkowego, musi liczyć się z przewalutowaniem po niekorzystnym kursie, jak również z koniecznością zapłaty prowizji. Dlatego wymieniając walutę w kantorze internatowym i przelewając ją na konto walutowe, można dużo taniej płacić za zakupy, które dokonywane są zagranicą.

Ponadto karta debetowa do konta walutowego to zwiększenie bezpieczeństwa wyjazdu. Podróżowanie z dużą ilością gotówki jest dość ryzykowne. Wprawdzie istnieje niebezpieczeństwo utraty karty, jednak szybko, bez względu na miejsce, gdzie się znajdujemy, można ją zastrzec, a tym samym uchronić się przed utratą zgromadzonych na koncie środków finansowych.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem?

Szykując się do zagranicznego wyjazdu, bez względu na czas jego trwania, warto skorzystać z poniższych propozycji i zapakować do zagranicznego portfela:

  • Odpowiednią ilość gotówki
  • Walutową kartę płatniczą, oraz kartę złotówkową, przeznaczoną na szczególne okoliczności
  • Numer telefonu konieczny do zastrzeżenia karty

Przed wyjazdem warto także ustanowić pełnomocnika do konta, który będzie mógł nim zarządzać w razie nieprzewidzianych okoliczności.