Wyszukiwaniem ofert wycieczek Last Minute zajmujemy się zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca (jak wynika z analiz Google Trends). Jako naród oszczędny szukamy w internecie ofert wyjazdów last minute skrojonych na nasze potrzeby, i uzbrojeni w plik wydruków udajemy się do biura podróży. Skąd bierze się popularność wycieczek Last Minute?

Najbardziej popularną formą organizowania wypoczynku jest z pewnością możliwość wykupienia wycieczki Last Minute. Wycieczki „last minute” to szansa podróżowania już przy niewielkiej inwestycji, gdyż ceny po obniżkach są nawet o 50% niższe. Pozwala to podróżować ludziom, których budżet nie jest wystarczający, by mogli pozwolić sobie na wyjazdy za 100% ceny. Dlatego też coraz więcej ludzi zarabiających „przeciętnie” jest w stanie zaznać odrobiny luksusu.

Uwaga! W tym roku znalezienie typowej oferty Last Minute może być utrudnione – biura podróży bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii finansowych i unikają sprzedawania wycieczek po kosztach (lub poniżej kosztów). Dlatego najbezpieczniej wykupić wycieczkę z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem, by uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów!

Last Minute – dla kogo?

Przede wszystkim – oferty Last Minute skierowane są do osób zdeterminowanych i elastycznych. Przy wyszukiwaniu oferty możemy mieć niewiele czasu na określenie, czy dany wyjazd nam odpowiada czy nie. Nie ma tu miejsca na debaty dotyczące konkretnych kurortów czy terminu wyjazdu. Pamiętajmy, że zazwyczaj są to ostatnie miejsca w danym turnusie – a to oznacza, że za 2-3 dni oferta może być już nieaktualna.

Last Minute wymaga determinacji, ale i chłodnej kalkulacji – dlatego takich ofert raczej powinny unikać osoby porywcze, działające pod wpływem impulsu. Nie ma nic gorszego niż informacja, że z naszej kupionej okazyjnie ofercie śniadania nie są wliczone w cenę, a za wyjazdy poza hotel trzeba słono dopłacać…

Last Minute – korzyści

Jednakże Last Minute to bardzo często okazje na tani i przyjemny urlop. Przede wszystkim wycieczki Last Minute oferuje wiele biur podróży i wybór mamy naprawdę spory, a wykupiony wyjazd możemy uznać za „pewniak”, gdyż promocje tego typu obejmują pozostałe wolne miejsca. Tak więc nie musimy się raczej martwić, że z powodu braku chętnych wyjazd zostanie odwołany i nasze plany legną w gruzach.

Swoistym plusem takich promocji jest też możliwość dokonania spontanicznego wyboru miejsca, do którego się udamy – nie musi być koniecznie bardzo oblegane przez turystów, co często jest irytujące. Spontaniczne wybory niosą za sobą perspektywę niepewności, chęć przeżycia czegoś nieplanowanego.

Z pewnością największym plusem wycieczek „w ostatniej chwili” jest cena. Wielu ludzi chętniej skusi się na daną rozrywkę, gdy będzie ona o połowę tańsza.

Last Minute – wady i trudności

Najważniejsza sprawa – wykupując wycieczkę Last Minute sprawdźmy dokładnie umowę – co wchodzi w skład wyjazdu, jakie są planowane atrakcje, co powinno się pojawić, a czego na pewno nie będzie. Wyprzedaż wycieczek to w końcu pozbywanie się ofert, których z jakichś powodów nikt wcześniej nie wybrał – warto sprawdzić, czy to „tylko” mało popularne miejsce, czy jednak gdzieś tkwi haczyk.

Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, iż płacąc mniej, obniżą się pewne standardy wyjazdów. Oczywistym faktem jest, że wszelkiego rodzaju detale muszą być opłacone. Hotele, które opłaca biuro podróży różnią się pod kątem nie tylko standardu i ceny, od tych, które widzimy w kolorowych ulotkach. Ulotki biur podróży mają za zadanie zachęcać, reklamować. Płacąc mniej, powinniśmy liczyć się z faktem, iż hotel, w którym będziemy przebywać, może być nie tylko nieodpowiadający naszym wyobrażeniom, ale również jego lokalizacja może być mniej zachęcająca. Może zdarzyć się tak, że dojazd do danego hotelu będzie dość skomplikowany, a atrakcje turystyczne trudniej dostępne lub też dodatkowo płatne.

Należy też przygotować się na nieplanowane wydatki, gdyż oferta Last Minute może nie zagwarantować nam wszystkich atrakcji za tak niewielką cenę. Biura, aby funkcjonować, muszą również zarabiać – a nikt nie da nam atrakcji na wycieczce ot tak, gratis.

Jednak oferty Last Minute nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, a chętnych nie ubywa. Wielu ludzi świadomie decyduje się na wyjazdy, które oferują niższy standard i nie stanowi to dla nich większego problemu. Chcąc odpocząć w ciekawym i malowniczym miejscu, są w stanie przystać na lokum o słabszych warunkach, na rzecz wypoczynku na plaży, w słońcu, z pięknym widokiem na ocean.

Ważną rzeczą jest dopytanie w biurze o ewentualne nieprzewidziane opłaty, które mogą okazać się nie tylko dobrowolne, ale w wielu przypadkach obowiązkowe. Nic nas wtedy nie zaskoczy i jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji będziemy mieli chwilę do namysłu, kalkulacji i decyzji, czy nas na proponowany wypoczynek stać. Warto też pamiętać, by wybierać biura pewne, sprawdzone, które zadbają przede wszystkim o dobro swoich klientów.

I na koniec: oferta Last Minute w świetle prawa niczym nie różni się od oferty First Minute czy od tej wykupionej na 2-3 miesiące przed terminem wyjazdu. Mamy pełne prawo oczekiwać, że nasza wycieczka będzie miała dokładnie takie atrakcje i takie koszta, jak podane na umowie. Co więcej, taka oferta nie jest traktowana jak towar przeceniony, zatem przysługuje nam pełne prawo do złożenia reklamacji jeśli nie będziemy z wyjazdu zadowoleni.

Podróżować warto. Last Minute może być świetną okazją do spędzenia urlopu w malowniczym miejscu za niewielkie pieniądze.