Najczęściej wykorzystywaną częścią armatury łazienkowej jest umywalka. Często wraz ze swym otoczeniem, czyli lustrem i szafką lub obudową umieszczoną pod nią, jest najbardziej dekoracyjnym elementem wystroju łazienki. Wygodna umywalka zagwarantuje komfortowe użytkowanie łazienki każdego dnia. Jednak jaka powinna być wygodna umywalka?

Przede wszystkim wzornictwo

Pierwszym na co zwracają uwagę konsumenci jest wygląd umywalki. To ona decyduje jak urządzanie łazienki przebiegnie w dalszych etapach. Przeważająca większość umywalek jest wykonana z ceramiki, są jednak również modele wykonane z szkła czy metalu. Różnorodność kształtów i odcieni wymaga poważnego zastanowienia się nad wyglądem pomieszczenia, w którym ma się znaleźć umywalka.

W dużych pomieszczeniach łazienkowych pięknie może wyglądać każdy dobrany kształt umywalki. Sprawdzają się zarówno modele głębokie, jak i płytkie, półokrągłe, okrągłe lub prostokątne. Mniejsze pomieszczenia nie dają już takiego komfortu. Konieczne jest zwrócenie większej uwagi na użyteczność armatury sanitarnej. Czasem najlepszym rozwiązaniem może stać się wybór umywalki o asymetrycznym kształcie, dzięki czemu będzie ona większa, niż gdyby wybrało się model tradycyjny.

Wygoda użytkowania

Najważniejszą kwestią przy wyborze umywalki jest sposób jej montażu. Do wyboru masz 3 główne opcje: umywalka nablatowa, umywalka na postumencie i umywalka zintegrowana z szafką/wpuszczana w blat. Zaleca się, by górna krawędź umywalki była na wysokości około 85cm, więc zanim wybierzesz umywalkę nablatową, sprawdź jak wysoki jest blat – to określi, jak głęboką umywalkę możesz wybrać.

Rodzaj montażu ma ogromny wpływ na to, czy umywalka będzie wygodna czy nie. Umywalka wisząca, bądź umywalka na półpostumencie pozwala podejść bliżej, a podłoga w łazience jest łatwiejsza w sprzątaniu. Umywalka z szafką z jednej strony ukrywa przyłącza i rurki doprowadzające wodę, z drugiej – stanowi dodatkową, perfekcyjnie zagospodarowaną przestrzeń do przechowywania. Umywalka z postumentem wygląda najbardziej elegancko i wytwornie, jednak przestrzeń pod umywalką zostaje wyłączona z użytkowania.

Jedną z propozycji producentów dotyczących miejsc do mycia rąk są malutkie, lub wręcz mikroskopijne umywalki. Polecane do niewielkich łazienek faktycznie zajmują mało miejsca, ale przy częstym użytkowaniu stają się niewygodne. Dodatkowo przy małej umywalce łatwo o rozchlapywanie wody i piany.

Wygodna umywalka powinna mieć wokół siebie odpowiednio dużo miejsca – optymalnie jest, gdy przed umywalką uda się wygospodarować obszar 70cm na 70cm, by użytkownik nie miał problemu z komfortowym korzystaniem w umywalki.

Jeśli tylko pozwala na to wnętrze, warto wybrać umywalkę o szerokości przynajmniej 60 cm. Pozwoli to na praktyczne jej wykorzystanie. W mniejszych pomieszczeniach warto dobrać umywalkę o nieregularnym kształcie lub narożną, dzięki czemu model może okazać się większy niż tradycyjny.

Pokoje łazienkowe o znacznych rozmiarach można wyposażyć w więcej niż jedną umywalkę, dzięki czemu jednocześnie będzie mogło korzystać z łazienki więcej osób. Poranna toaleta dwóch pracujących osób nie musi wtedy wymagać ustalenia systemu kolejkowego.

350.04
Elita Luna 62×43,5 R19859

468.45
Roca Diverta 55×42,5 A327116000

275.00
Cersanit Carina 70×43,5 K31-007

494.43
Roca Urbi 1 45 45 A327225000

Czystość

Najłatwiejsze w utrzymaniu wyglądu czystej armatury nadal są umywalki ceramiczne. Szkło i metal trzeba wycierać do sucha, inaczej często widoczne stają się pozostałości mydła lub ślady kamienia. Na zabrudzenia i osady odporny jest także naturalny kamień, jednak to kosztowna inwestycja.

Dostępne są również powłoki utrudniające osadzanie się kamienia na umywalce, jednak umywalka z taką powłoką również jest kosztowniejsza, niż model klasyczny.< /P>

Szafka pod umywalkę

Łazienka, szczególnie ta znajdująca się w mieszkaniu, wymaga wydzielenia przestrzeni do przechowywania środków czystości, ściereczek, gąbek i innego asortymentu wykorzystywanego w tym pomieszczeniu. Z tego względu przydatne stają się umywalki zintegrowane z szafką umieszczoną pod nią. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie każda umywalka równie dobrze będzie wyglądać w takim zestawieniu, a część z nich wymagać będzie wykonania szafki na wymiar. Są jednak całe serie mebli łazienkowych dostosowanych pod konkretne umywalki, których wymiary idealnie dopasowują się do wymiarów armatury.

Dzięki ogromnemu wyborowi umywalek nablatowych, możliwe jest wykonanie odpowiedniej szafki lub otwartych półek według własnego projektu. Mogą to być blaty wykonywane z tych samych materiałów co okładziny ścienne, blaty z egzotycznego drzewa lub konglomeratu. Dzięki temu przestrzeń do przechowywania może zostać dokładnie dostosowana do wymiarów pomieszczenia.

Dokonując ostatecznego wyboru umywalki warto wybrać model ponadczasowy, który nie wyjdzie z mody po kilku latach. Łazienki urządzane są zazwyczaj na dłuższy okres czasu, w obrębie którego łazienka powinna cieszyć urokiem, komfortem i funkcjonalnością bez zbędnych zgrzytów.

W galerii zaprezentowano zdjęcia firm: www.vandabaths.com | www.ferro.pl | www.IKEA.pl | www.aquastic.pl | www.LeroyMerlin.pl | www.planit.it | www.ceramicaglobo.com | www.boingoriginal.com | www.Sanplast.pl | www.Regia.it | www.Kohler.com