Jeśli najlepszym miejscem dla ciebie na wypoczynek jest plaża, na pewno cienisz sobie wygodę. Przydatne na plaży są oczywiście materace dmuchane, na których poleżymy lub popływamy, a w czasie biwaku, również prześpimy się. Coraz częściej na takie wypady zaopatrujemy się również w lodówki turystyczne, w których przeniesiemy, chłodne napoje oraz przechowamy żywność wymagającą niskiej temperatury. Jak wybrać dobry materac? Jaka lodówka turystyczna będzie najlepsza dla ciebie?

Materac do pływania i do spania

Wybierając materac na plażę warto wybrać taki, który będziemy mogli rzucić na wodę. Warto zauważyć, że nie każde materace dmuchane nadają się do wody, a w szczególności do wody słonej. Zwykle jednak materac o dwóch przeznaczeniach jest o wiele wytrzymalszy. Z tego względu, że dopuszczony jest do użytku  wodzie, powinien mieć też odpowiednią budowę. Materac do pływania powinien mieć przynajmniej dwie, niezależne komory powietrzne. Na wypadek przebicia jednej,  druga zawsze powinna nas utrzymać.

W kwestii bezpieczeństwa ważne są też widoczne zawory, które łatwo jest zlokalizować oraz ich końcówki, które powinny być na stałe przymocowane do materaca, a także uchwyty ułatwiające wejście na materac prosto z wody. Wybierając materac należy zwrócić wagę również na dopuszczalne obciążenie. Od niego zależy wytrzymałość poszycia. Bardzo praktyczne są materace z poszyciem aksamitnym, welurowym. Są idealne do spania i nie nagrzewają się tak szybko, jak np. samo poszycie gumowe. Jest też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz promienie UV. Na rynku dostępne są różne rozmiary i kształty materaców. Najpopularniejsze są prostokątne, dwuosobowe. Można również dostać materace z wbudowaną pompka elektryczną oraz z dołączonym zestawem naprawczym. Hitem ostatnich sezonów są również materace w kształcie kanapy z oparciem.

Lodówka turystyczna – nie tylko na plażę

Coraz częściej z lodówek turystycznych korzystamy nawet we własnym ogródku, dzięki czemu przy okazji grillowania możemy mieć zimne piwo pod ręką. Lodówki turystyczne sprawdzają się również przy okazji pokonywania długich tras samochodowych. Dlatego wybierając je warto brać pod uwagę dokładne przeznaczenie, długość i częstotliwość użytkowania oraz rodzaj przechowywanych w niej produktów. Do wyboru mamy lodówki zasilane prądem, gazem lub wkładami chłodzącymi. Te ostatnie mają zwykle postać plastikowych pojemników, których ścianki wypełnione są styropianem lub pianką poliuretanową. Wymagają one włożenia wcześniej wyjętego z zamrażarki wkładu chłodzącego. Takie lodówki mogą utrzymać niską temperaturę nawet około 12 godzin. Dobrze się sprawdzają na piknikach i wypadach na plażę. Warto jednak wybierać te z większą ilością wkładu. Z kolei lodówki elektryczne mają swoje zastosowanie w samochodach, gdzie można je podpiąć do gniazda zapalniczki samochodowej. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy do takiej lodówki można włożyć również wkłady chłodzące, by zabrać ją na plażę, czyli tam gdzie nie ma prądu. Lodówki turystyczne powinny być raczej poręczne i w miarę lekkie, by nie stanowiły zbyt dużego ciężaru podczas przenoszenia jej czy szukania miejsca na plaży.