Doczekaliśmy się czasów, kiedy nawet bez wychodzenia z domu możemy szybko wymienić gotówkę na obcą walutę. Kantory internetowe kuszą wygodą i lepszymi warunkami. Pozostaje pytanie, czy taka wymiana walut jest bezpieczna?

Pierwszy kantor internetowy w Polsce powstał w 2009 roku, ale Polacy dość nieufnie podeszli do tego rozwiązania i wciąż wybierali tradycyjny sposób wymiany waluty. Zmiany przyszły później, dokładnie w 2011 roku, kiedy to weszła w życie ustawa antyspreadowa umożliwiająca spłacanie kredytu w walucie, w której został on udzielony. Od tej pory kredytobiorcy mogli spać spokojnie, ponieważ ich kredyt nie wiązał się już z uciążliwymi opłatami przewalutowania i niekorzystnym spreadem (różnica między ceną sprzedaży a kupna). Właśnie ta ustawa przyczyniła się do wzrostu popularności kantorów on-line, które przydatne są nie tylko w przypadku kredytów.

Kiedy przydaje się wymiana walut

Wymiana walut to konieczność nie tylko w przypadku kredytów. Dłuższy wyjazd za granicę związany jest z większą ilością gotówki, którą musisz ze sobą zabrać, nic więc dziwnego, że spędzasz dużo czasu na sprawdzaniu kursów w kantorach, aby wybrać ten najkorzystniejszy. Czasem możesz potrzebować również konta walutowego, w szczególności, kiedy często robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych czy otrzymujesz stałe wpływy z zagranicy. Jeśli więc często podróżujesz i kupujesz, może warto, zamiast tradycyjnej formy wymiany walut, wybrać konto walutowe w kantorze internetowym.

Wymiana walut w praktyce

Wybierając kantor on-line, tym samym decydujesz się na założenie konta walutowego. Weźmy pod lupę Alior Bank. Tutaj cała transakcja opiera się na tym, że posiadasz dwa konta, mianowicie jedno w złotówkach i drugie w wybranej walucie obcej. Przewalutowanie odbywa się w obrębie tych kont i wygląda tak samo, jak przelewanie pieniędzy pomiędzy dwoma rachunkami tego samego banku. Możesz więc wymieniać waluty przez 7 dni, a pieniądze na koncie masz natychmiast.

Na liście tego kantoru znajduje się aż 14 walut obcych, w tym popularne jak euro i dolary, ale także egzotyczne typu lira turecka czy lej rumuński. Co istotne, nie są to tylko pieniądze wirtualne – możesz wybrać pieniądze w dowolnej placówce banku. Więcej o korzyściach z wymiany walut oraz samą ofertę Alior Bank sprawdzisz tutaj: https://kantor.aliorbank.pl/

Bezpieczna wymiana walut

Bezpieczeństwo i zaufanie – są to dwa czynniki, które decydują o tym, czy zdecydujesz się skorzystać z wymiany walut on-line. Na szczęście kantory bankowe są objęte taką samą ochroną i gwarancją bezpieczeństwa jak normalne rachunki bankowe.

Kantor Alior Banku objęty jest Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który chroni klientów banków. W praktyce oznacza to, że w razie upadłości banku Twoje pieniądze nie przepadną, a Ty możesz liczyć na zwrot powierzonych środków. Dodajmy do tego, że nad samym bezpieczeństwem transakcji czuwają profesjonalni dealerzy, a dział obsługi klienta jest do dyspozycji pod numerem infolinii 19 502 w godzinach 8.00-22.00 przez 7 dni w tygodniu.

Na co zwracać uwagę, wybierając kantor on-line

W przypadku chęci wymiany walut on-line, na początek sprawdź i porównaj oferty kantorów, a także poznaj opinie tych, którzy już przewalutowania dokonali. Pomocne są serwisy z opiniami, a także porównywarki kantorów, w których szybko sprawdzisz warunki wymiany, a także komentarze.

W porównywarce kantorów internetowych Bankier.pl oferta wymiany walut Alior Banku znajduje się w czołówce, co oznacza, że jest to jedna z najkorzystniejszych ofert na rynku. Porównywarka ocenia koszt transakcji, marże i koszt przelewu międzybankowego. Dzięki temu, że przewalutowanie odbywa się pomiędzy rachunkami wewnętrznymi, transakcja w Alior Banku nie jest obciążona dodatkowymi opłatami. Oznacza to, że za kupno 1 dolara przy kursie 3,97 zł zapłacisz dokładnie 3,97 zł, więc można tu mówić nawet o oszczędności 17 groszy na przewalutowaniu – tyle dokładnie musiałabyś dopłacić w innych kantorach.

Oprócz różnic w kupnie i sprzedaży walut warto sprawdzić, czy otrzymasz karty płatnicze, np. w EUR, USD i GBP, dzięki którym będziesz mogła płacić bez spreadu i bez prowizji za granicą, co oznacza tylko jedno – jeszcze większe oszczędności.

Co do samych opinii, szybko możesz się przekonać, że to właśnie bezpieczeństwo transakcji i ochrona transakcji decydują o tym, że wiele osób decyduje się na wymianę walut w Alior Banku. Klienci ufają bankowi, ponieważ jest to instytucja, która działa od wielu lat, zatem nie ma ryzyka, że nagle zniknie z rynku. Jako inne plusy wymieniane są ekspresowe przelewy, a także możliwość wypłacenia waluty w placówkach stacjonarnych.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule artykułu: Tak, wymiana walut on-line jest bezpieczna i przez to jest poważną konkurencją dla tradycyjnych kantorów. Jeśli możesz mieć pieniądze szybko, do tego w sposób całkowicie bezpieczny i pewny, a do tego zaoszczędzić sporo pieniędzy, to czemu nie? Tylko korzystać i spokojnie wybrać się na wakacje za granicą lub oddać się szałom zakupów w zagranicznych sklepach internetowych!