Instalując router w jednym pokoju, musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż jakość sieci nie będzie taka sama w każdym obszarze domu. Wpływ na obniżenie sygnału ma przede wszystkim odległość od źródła sygnału, ale również wszelkiego rodzaju przeszkody architektoniczne, takie jak ściany, schody czy meble. Wpływ mogą mieć również wszelkiego rodzaju zakłócenia i przeciążenia.

Wszystko to sprawia, że często, będąc na innym piętrze niż router, nie możemy korzystać z pełni możliwości naszej sieci WiFi. Zanim jednak zaczniemy obwiniać naszego dostawcę Internetu, zastanówmy się, czy nie da się coś z tym zrobić. Forum komputerowe często bowiem daje w takich sprawach jedno rozwiązanie – wzmacniacz sygnału.

O czym mowa?

Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zwiększenie przepustowości łącza oraz zwiększenie zasięgu WiFi. Odbiera on sygnał z routera, a następnie rozsyła dalej, do kolejnych pomieszczeń. Jego skuteczne działanie możliwe jest za sprawą wbudowanych anten, dzięki którym moc sygnału w poszczególnych pomieszczeniach może zwiększyć się dwu-, a nawet trzykrotnie.

Co więcej, wzmacniasz nie tylko poprawia zasięg, ale również stabilizuje połączenie. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się częstotliwość zrywania sygnału i różnego rodzaju awarii. Wszystko to sprawia, że omawiane urządzenie generuje mocny i stabilny sygnał, dzięki któremu zwiększony zostaje komfort korzystania z domowej sieci.

Wzmacniacz WiFi – jak wybrać?

Efektywność omawianego urządzenia sprawia, że jest ono często jedyną możliwością na poprawę jakość sygnału, jednak możliwe stanie się to wyłącznie wtedy, gdy zaopatrzymy się we wzmacniacz odpowiedniej jakości. Na rynku spotkać można bowiem wiele tanich modeli, których skuteczność pozostawia wiele do życzenia.

Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, które definiują możliwości urządzenia:

  • szybkość transmisji – jest ona najważniejsza, ponieważ przekłada się na moc generowanego sygnału. Najtańsze modele zazwyczaj charakteryzują się szybkością transmisji nieco tylko przekraczającą wartość 150 MBit/s, podczas gdy w sklepach znaleźć można wzmacniacze charakteryzujące się szybkością transmisji na poziomie 600 MBit/s. Ostateczna decyzja związana powinna być przede wszystkim ze sposobem korzystania z sieci. Jeżeli bowiem potrzebna jest nam ona wyłącznie do przeglądania stron internetowych, możemy zdecydować się na nieco tańsze modele. Te najlepsze powinny zainteresować głównie graczy, którzy lubują się w tytułach sieciowych.

  • sposób działania – na rynku znajdują się zarówno sporych rozmiarów urządzenia przypominające modem, jak i niewielkie „kostki”, które podłączane są do gniazdka. Pierwsze z nich charakteryzują się szerokimi możliwościami konfiguracyjnymi, natomiast drugie to urządzenia uniwersalne, które wystarczy umieścić w gniazdku, a następnie połączyć z siecią.

  • pasmo przenoszenia – obecnie wykorzystywane są dwa pasma – wolniejsze i bardziej eksploatowane pasmo 2.4 GHz oraz szybkie 5 GHz. Na forum PC często można znaleźć opinie polecające wszelkiego rodzaju wzmacniacze obsługujące oba pasma. Jeżeli nasz laptop, telefon czy konsola są w stanie obsłużyć pasmo 5 GHz, warto je uruchomić. Zdecydowanie przyspieszymy tym samym transfer danych.

  • liczba anten – im jest ich więcej, tym lepiej. Niektóre wzmacniacze wyposażone są w dwie, trzy, a nawet cztery anteny.

Ekspert Techfresh.pl radzi – decydując się na zakup wzmacniacza WiFi, warto rozglądnąć się za modelami wyposażonymi w port Ethernet. Dzięki niemu będziemy mogli skorzystać z kabla sieciowego, który dodatkowo zwiększy efektywność funkcjonowania sieci. Przewodowe połączenie z Internetem zalecane jest przede wszystkim w konsolach do gier i komputerach.