Strona głównaPodróżeZakochana w Pradze

  Zakochana w Pradze

  Wycieczka do Pragi była moim marzeniem praktycznie od zawsze. Pragnienie wyjazdu pogłębiały też opowieści rodziny i znajomych, którzy już odwiedzili to miasto. Zrobiłam więc wszystko, aby na własne oczy przekonać się czy Praga rzeczywiście zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych miast na świecie.

  Z Polski do Pragi dość łatwo jest dojechać samochodem czy autobusem ale coraz częściej pojawiają się tanie loty do Pragi. W sezonie letnim biura podróży oferują wyjazdy z przewodnikiem. Jeśli podróżujemy samochodem najlepiej zostawić go na parkingu i dalej poruszać się metrem, gdyż zwłaszcza latem możemy liczyć się z tłokiem i brakiem miejsc parkingowych w centrum.

  Zwiedzanie możemy zacząć od najwyższego wzgórza, na którym wznosi się katedra i zamek praski widoczne z każdego miejsca miasta. Katedra św. Wita ze słynną Złotą Bramą robi niesamowite wrażenie. Wewnątrz znajdziemy zabytki z różnych epok, kaplice, grobowce i witraże. Stamtąd możemy sobie pospacerować wzdłuż pałacowych budynków oraz podziwiać panoramę Pragi. Gdy zejdziemy niżej, dopiero wówczas poczujemy prawdziwy urok miasta. Wąskie uliczki z licznymi sklepikami, kawiarenkami i ogródkami powodują, że chciałoby się tam spacerować bez końca, a nawet i zamieszkać na stałe. Warto zajrzeć też do Ogrodów Valdsztejna, gdzie znajdziemy wspaniałe miejsce na wypoczynek przed dalszym zwiedzaniem.

  Jednym z najsławniejszych zabytków w Pradze jest Most Karola zbudowany w XIV wieku. Przez 400 lat był to jedyny most w mieście przerzucony przez rzekę Wełtawę. Wzdłuż całego mostu stoją barokowe kamienne posągi przedstawiające świętych. Najsłynniejszą z nich jest figura św. Jana Nepomucena. Turyści dotykają ją w nadziei na spełnienie pomyślanego życzenia. Czy się spełnia? Sprawdźcie sami. Na moście często wystawiają swoje prace prascy malarze lub grają instrumentaliści.

  Przechadzając się uliczkami Starego Miasta nie możemy zapomnieć o najważniejszym miejscu w tej części miasta – o Rynku Staromiejskim. Oprócz znajdujących się w pobliżu kościołów i kamieniczek na uwagę z pewnością zasługuje ratusz, a zwłaszcza umieszczony na nim zegar Orloj. O każdej pełnej godzinie od 8 do 20 stoją tam turyści, którzy podziwiają rozgrywające się na zegarze przedstawienie z udziałem ruchomych figur. Następnie możemy wyruszyć w dalszą drogę malowniczymi uliczkami wspaniałej Pragi.

  Nie rozczarowałam się stolicą Czech. Przeciwnie – zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Polecam każdemu wycieczkę do tego przepięknego miasta, tym bardziej, że Praga nie znajduje się na drugim końcu świata, ale „tuż obok”.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,894ObserwującyObserwuj