Wycieczka do Pragi była moim marzeniem praktycznie od zawsze. Pragnienie wyjazdu pogłębiały też opowieści rodziny i znajomych, którzy już odwiedzili to miasto. Zrobiłam więc wszystko, aby na własne oczy przekonać się czy Praga rzeczywiście zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych miast na świecie.

Z Polski do Pragi dość łatwo jest dojechać samochodem czy autobusem ale coraz częściej pojawiają się tanie loty do Pragi. W sezonie letnim biura podróży oferują wyjazdy z przewodnikiem. Jeśli podróżujemy samochodem najlepiej zostawić go na parkingu i dalej poruszać się metrem, gdyż zwłaszcza latem możemy liczyć się z tłokiem i brakiem miejsc parkingowych w centrum.

Zwiedzanie możemy zacząć od najwyższego wzgórza, na którym wznosi się katedra i zamek praski widoczne z każdego miejsca miasta. Katedra św. Wita ze słynną Złotą Bramą robi niesamowite wrażenie. Wewnątrz znajdziemy zabytki z różnych epok, kaplice, grobowce i witraże. Stamtąd możemy sobie pospacerować wzdłuż pałacowych budynków oraz podziwiać panoramę Pragi. Gdy zejdziemy niżej, dopiero wówczas poczujemy prawdziwy urok miasta. Wąskie uliczki z licznymi sklepikami, kawiarenkami i ogródkami powodują, że chciałoby się tam spacerować bez końca, a nawet i zamieszkać na stałe. Warto zajrzeć też do Ogrodów Valdsztejna, gdzie znajdziemy wspaniałe miejsce na wypoczynek przed dalszym zwiedzaniem.

Jednym z najsławniejszych zabytków w Pradze jest Most Karola zbudowany w XIV wieku. Przez 400 lat był to jedyny most w mieście przerzucony przez rzekę Wełtawę. Wzdłuż całego mostu stoją barokowe kamienne posągi przedstawiające świętych. Najsłynniejszą z nich jest figura św. Jana Nepomucena. Turyści dotykają ją w nadziei na spełnienie pomyślanego życzenia. Czy się spełnia? Sprawdźcie sami. Na moście często wystawiają swoje prace prascy malarze lub grają instrumentaliści.

Przechadzając się uliczkami Starego Miasta nie możemy zapomnieć o najważniejszym miejscu w tej części miasta – o Rynku Staromiejskim. Oprócz znajdujących się w pobliżu kościołów i kamieniczek na uwagę z pewnością zasługuje ratusz, a zwłaszcza umieszczony na nim zegar Orloj. O każdej pełnej godzinie od 8 do 20 stoją tam turyści, którzy podziwiają rozgrywające się na zegarze przedstawienie z udziałem ruchomych figur. Następnie możemy wyruszyć w dalszą drogę malowniczymi uliczkami wspaniałej Pragi.

Nie rozczarowałam się stolicą Czech. Przeciwnie – zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Polecam każdemu wycieczkę do tego przepięknego miasta, tym bardziej, że Praga nie znajduje się na drugim końcu świata, ale „tuż obok”.