Wakacje często są okresem wspaniałej zabawy i niesamowitych wspomnieć dla dzieci i młodzieży, ale czasami zdarzają się miesiące mniej produktywne, ciekawe i po prostu nudne. Wówczas warto zastanowić się nad różnymi możliwości i z całą pewnością warto wysłać swoje dzieci na wakacyjny obóz, a w szczególności obóz językowy. To idealne rozwiązanie, kiedy zależy Ci na połączeniu przyjemnego z pożytecznym dla swoich pociech. Przekonaj się ile radości możesz zapewnić swojemu synowi lub córce, a także w jaki sposób ta zabawa może przełożyć się również na ich wiedzę i umiejętności językowe.

Dla kogo?

W zasadzie większość obozów językowych dla dzieci i młodzieży zaczyna się od 7 do 18 lat, ponieważ jest to raczej wiek adekwatny do kształcenia się pod kątem języka angielskiego, a poza tym dzieci czy nastolatkowie są w stanie wyciągnąć z takiego wyjazdu znacznie więcej. Przed zapisaniem dziecka warto dowiedzieć się jaki wiek jest zalecany do uczestnictwa, a w większości szkół językowych istnieje także podział na turnusy dla konkretnego przedziału wiekowego.

Wówczas prowadzący są w stanie dopasować zarówno program obozu, jak i poziom nauczania dla całkiem najmłodszych, jak i starszych uczestników. Wszystko po to, aby nikt nie nudził się, a nauka języków przychodziła z łatwością i była przede wszystkim traktowana jako fajna zabawa.

Korzyści dla najmłodszych

Dzieci wyjeżdżając na obozy językowe, często obawiają się tęsknoty za domem, a także poznania nowych ludzi. Twoim zadaniem jako rodzica jest odnalezienie odpowiedniego wyjazdu dla swojego dziecka, by program działania w pełni mu odpowiadał. W przypadku najmłodszych uczestników trzeba pamiętać głównie o dobrej zabawie, ponieważ są oni jeszcze za mali na typowe zajęcia prowadzone w sali po kilka godzin, a zresztą są to przecież wakacje, dlatego mało kto znów myśli o szkole.

Zajęcia podczas obozów językowych są połączone oczywiście z zabawą i różnymi projektami edukacyjnymi. Mówienie po angielsku staje się wówczas normą, ale wszystko podparte jest konkretnymi czynnościami, tłumaczeniami i zadaniami do wykonania, dzięki czemu obóz przeradza się w wielkie wyzwanie. Poza nauką pomiędzy grami i rozrywkami zapewnione jest całe grono pozostałych atrakcji jak wycieczki w góry czy plażowanie w zależności od miejsca w jakim odbywa się obóz, dyskoteki, wyjazdy w inne ciekawe miejsca w okolicy, wspólne gry i zabawy na terenie ośrodka, czas wolny dla dzieci czy wszelako inaczej kreatywnie zorganizowany czas. Mają oni przede wszystkim odpocząć i dobrze się bawić, gdzie poznają wielu nowych kolegów i koleżanki, a przy tym zyskają większą sympatię do nauki angielskiego w przyszłości.

Zalety dla najstarszych

Z kolei uczestnictwo w obozach językowych dla młodzieży powinno również kojarzyć się z dobrą zabawą i nauką w formie kompletnie odmiennej od typowo szkolnej. W czasie wakacji mają odpocząć, dlatego angielski na obozach powinien stanowić codzienność, czyli przewlekać się pomiędzy różnymi aktywnościami w ciągu dnia, a na pewno nie stanowić rutynowo odbytej godziny zajęć. Oczywiście poziom znajomości języka i jego zastosowania w różnych zadaniach będzie wyższy niż w przypadku najmłodszych uczestników, aczkolwiek nie może być kojarzony z przymusem i zadaniami domowymi.

Prowadzącymi mobilizują nastolatków do używania angielskiego na wiele sposobów, przy czym zachęcają ich również do uczestnictwa w rozrywkach, grach zespołowych, imprezach integracyjnych, wycieczkach i wielu innych atrakcji. Do świetna okazja do zapoznania się z nowymi osobami o podobnych zainteresowaniach w zbliżonym wieku, gdzie mogą zawrzeć znajomości na o wiele dłużej. Poza tym przełamana zostaje bariera językowa i niechęć do nauki, która jak widać może być równie ciekawa co skuteczna.