Zasłanianie okien jedynie z wykorzystaniem materiałowych zasłon to w zasadzie przeżytek. I choć trudno odmówić połączeniu firanek z zasłonkami swoistego uroku, to jednak nawet dwie warstwy materiału w oknie nie zasłaniają w wystarczający sposób przed nadmiarem promieni słonecznych latem oraz nie zabezpieczają przed utratą ciepła w sezonie jesienno-zimowym.

Dużo więcej możliwości dają plisy do okien, które z racji materiału, z którego są wykonane, mogą być dodatkowym elementem wpływającym na aranżację wnętrza. W zależności od okna możemy wybrać mini rolety, rolety mocowane bezpośrednio na szybie lub też wokół ramy okiennej. Najczęściej wybierane są właśnie mini rolety, bowiem można je dopasować do okien w domach jak i w biurach, są one łatwe w montażu i równie łatwo można je czyścić. Rolety plisowane na pewno zachwycą swoim kształtem, jednak ze względu na sposób montażu należy się zastanowić, czy wybrać rozwiązanie inwazyjne z mocowaniem pomiędzy listwami okiennymi lub bezpośrednio na nich czy może lepszym rozwiązaniem będzie rozwiązanie bezinwazyjne, bo i taki sposób mocowania w przypadku rolet plisowanych jest możliwy. Takie rolety najczęściej robione są na zamówienie, a klient ma wpływ zarówno na kolor materiału, jak i wybiera kolor i rodzaj profilu do mocowania rolety.

Coraz popularniejsze są nieprzepuszczalne rolety rzymskie, które ponownie mogą być mocowane do ściany, do sufitu lub bezpośrednio do ramy okiennej. W tym przypadku warto pamiętać, że mierząc okno należy dodać po 5 cm z każdej strony, aby roleta idealnie zasłaniała okno. W przypadku rolet rzymskich do wyboru są rolety gładkie lub z falbanką, którą może zastępować koronka w kolorze rolety. 

Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, stają się rolety dzień noc, zwane również roletami duo. Takie rolety w ciągu dnia są wykorzystywane jako klasyczne rolety, z kolei ze względu na rodzaj materiału wieczorem i w nocy funkcjonują jako klasyczne żaluzje. W wersji klasycznej rolety dzień noc montuje się bezpośrednio do ściany, aby zakryć szczelnie wnękę okienną.