Zdobienie świecy metodą decoupage!

Potrzebne materiały:

 • Świeca w kształcie walca lub kwadratowa w kolorze białym, kremowym, beżowym
 • Serwetki z motywem świątecznym, lepsze są z większymi motywami, ale wielkość motywów musi pasować na naszą świecę.
 • Medium do świec i mydła. Jest to podkład, który zwiększy przyleganie farby do woskowych powierzchni – kupimy w sklepie z art. papierniczymi, dla plastyków lub zamówimy przez internet.
 • Klej do przyklejania serwetek- kupimy w sklepie z art. papierniczymi, dla plastyków lub zamówimy przez internet.
 • Miękki pędzelek – kupimy w sklepie z art. budowlanymi.
 • Wałeczek do wyciskania pęcherzyków powietrza spod motywu wyciętego z serwetki-kupimy w sklepie z art. budowlanymi.
 • Kawałek fizeliny – kupimy w sklepie z materiałami.
 • Szklany mały spodeczek.
 • Klej w długopisie – do kupienia w sklepie z art. papierniczymi, dla plastyków lub zamówimy przez internet.
 • Brokat w różnych kolorach drobno zmielony – do kupienia w sklepie z art. papierniczymi, dla plastyków lub zamówimy przez internet.
 • Lakier w sprayu lub w butelce, może być matowy, z połyskiem, z drobinkami złota – według uznania.

Sposób wykonania:

Krok 1: Świecę malujemy medium do świec, pozostawiamy do wyschnięcia. Jeżeli chcemy zmienić kolor naszej świecy mieszamy medium z farbą akrylową w stosunku 1:1 w szklanym spodeczku.
Moja rada: nalewajmy niewielką ilość medium do szklanego spodeczka i dopiero używajmy malując świecę. Lepiej dolać kilka razy niż wyrzucić to, co nam zostanie. Nie polecam wlewania pozostałości do butelki z powrotem. Zawsze mogą być jakieś zanieczyszczenia na pędzlu lub na stole, przy którym pracujemy.

Krok 2: Z serwetki wydzieramy motywy, które nas interesują. Wydzierane motywy lepiej wtapiają się w tło niż wycinane. Mogą to być: gałązka ostrokrzewu, mikołaj, choinka, prezent, bombka czy aniołki. Skomponujmy sobie na papierze układ wydzieranek do przyklejenia. Po wydarciu motywu, rozdzielamy warstwy serwetki tak, aby została nam tylko jedna warstwa serwetki. Rozdzielamy serwetkę dopiero po wydarciu motywu, nie wcześniej, gdyż lepiej wydziera się motyw, gdy jest po prostu grubszy. Można użyć papieru do decoupage’u, który jest grubszy. Wówczas motyw wycinamy nożyczkami.

Krok 3: Po wyschnięciu świecy naklejamy pierwszy motyw. Rozsmarowujemy delikatnie klej na wierzchu motywu, delikatnie dociskając do świecy. Na motyw kładziemy cienką flizelinę i przejeżdżamy wałeczkiem, aby wypchnąć na zewnątrz motywu pęcherzyki powietrza, najlepiej w jednym kierunku. Gdy zrobimy to bez flizeliny, motyw przylepi nam się do wałeczka. Czekamy aż motyw wyschnie. W przypadku użycia papieru do decoupage’u, motyw smarujemy po spodniej stronie.
Moja rada: Lepiej ozdabiać kilka świec naraz. Naklejamy po jednym motywie i czekamy aż wyschnie. Nie naklejamy na jedną świecę od razu kilka motywów, ponieważ obracając świecę łatwo uszkodzić naklejony już motyw.

Krok 4: Po przyklejeniu i wyschnięciu całej kompozycji na świecy możemy ozdobić motywy brokatem. W tym celu obrysowujemy motyw klejem w długopisie, a następnie obsypujemy brokatem poprzez dziurki w buteleczce. Najlepiej podłożyć sobie kartkę papieru pod spód, aby wykorzystać ten brokat, który nam się obsypał. Można również nakładać wysypany brokat pędzlem, dociskając do kleju. Motywy również obsypujemy pojedynczo, czekając, aż zaschnie klej. Klejem w długopisie można również pisać wyrazy na świecy, np. wesołych świąt, rysować np. gwiazdki, a następnie obsypać brokatem.

Krok 5: Po dokładnym wyschnięciu pokrywamy świecę lakierem. Można spryskać sprayem lub pomalować pędzlem. Czasami używając lakieru w sprayu rozmazuje się brokat. Lepiej wtedy pomalować świecę lakierem, używając do tego celu pędzla.

To wszystko. Tak przygotowana przez nas świeca może być doskonałym dodatkiem do prezentu na święta lub ozdobą stołu wigilijnego.