Wypoczynek nad morzem jest popularną formą spędzania urlopu w Polsce. Jeżeli nie przepadamy za spacerami po górach, a z ryb wolimy raczej dorsze i flądry niż leszcze czy jesiotry, pobyt nad Morzem Bałtyckim na pewno dobrze nam zrobi. Choć uważane jest za stosunkowo chłodne, a pogoda w Polsce często nie dopisuje nawet w środku sezonu wakacyjnego, warto wybrać się tu z kilku powodów – a już szczególnie zimą.

Zalety zimowego wypoczynku nad polskim morzem

Jak czytamy na blogu ośrodka wypoczynkowego West Baltic Resort w Świnoujściu, podczas zimowego wypoczynku nad morzem mamy przede wszystkim możliwość spokojnego pooddychania świeżym nadmorskim powietrzem. W wielu miastach Polski – w ostatnich latach niechlubne podium zajmują tu Warszawa, Kraków i Wrocław – okres zimowy wiąże się niestety nierozerwalnie z okresem wszechobecnego smogu. Trujące i szkodliwe pyły unoszące się w powietrzu, którym oddychamy, mogą przyczynić się do poważnych kłopotów z górnymi drogami oddechowymi. Zwłaszcza osoby cierpiące więc na różnego typu związane z tym schorzenia, lecz również alergicy lub po prostu zmęczeni ciągłym smogiem mieszkańcy zanieczyszczonych miast mogą więc udać się na kilkudniowy czy nawet dwutygodniowy wypoczynek nad Bałtykiem.

Czyste masy powietrza napływające znad wody to nie jedyna zaleta zimowego pobytu nad morzem. Naszym drogom oddechowym, jak i całemu organizmowi, przyda się też na pewno zawarty w nadmorskim powietrzu jod. Pierwiastek ten, odpowiedzialny przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, ma bowiem ogromne znaczenie dla całego organizmu człowieka. Oczyszcza go z toksyn, wzmacnia ogólną odporność, a dzieciom pomaga w prawidłowym rozwoju. Zimowy wypoczynek nad morzem poleca się więc nie tylko osobom cierpiącym z powodu różnego typu zaburzeń pracy czy chorób tarczycy, lecz również dzieciom, a także kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Ponadto aerozol morski, czyli drobinki wody morskiej, które trafiają do powietrza podczas rozbijania się fal o brzeg, zawiera nie tylko jod. W nadmorskim powietrzu znajdziemy również zawarte w morskiej wodzie sole mineralne i inne istotne dla poprawnego działania organizmu pierwiastki i minerały. Aerozol morski świetnie nawilża też drogi oddechowe i pomaga je oczyścić. Pobyt nad morzem zimą poleca się więc również osobom cierpiącym na powracające choroby układu oddechowego lub chroniczny katar. Pamiętajmy jednak, że aby móc korzystać ze zbawiennego działania aerozolu morskiego i zawartych w nim substancji, czyli między innymi jodu, powinniśmy znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża. Drobne cząsteczki wody nie docierają bowiem w głąb lądu, a największe ich stężenie znajdziemy tuż nad brzegiem morza podczas wietrznej, a nawet sztormowej pogody.

Dlaczego wybór wypoczynku z wyżywieniem pomoże nam lepiej odpocząć nad morzem?

Wypoczynek nad morzem z wyżywieniem to świetna opcja dla tych, którzy pośród codziennych obowiązków zadają sobie wciąż jedno i to samo pytanie – co dziś na obiad? Jeżeli chcielibyśmy choć na czas urlopu przestać się nad tym zastanawiać, warto wybrać nocleg w ośrodku wypoczynkowym oferującym pełne lub częściowe wyżywienie. Dzięki temu mamy pewność, że na nasz talerz trafią codziennie świeże i ciekawe dania, nasze podniebienie nie będzie się nudziło, a my ani minuty nie będziemy musieli poświęcić na planowanie kolejnych posiłków ani na ich przygotowywanie. Jest to również świetne rozwiązanie podczas wypoczynku w okresie jesienno-zimowym, kiedy większość sezonowych lokali gastronomicznych jest zamknięta.

Publikacja: insane.agency