Strona głównaPodróżeZjednoczone Emiraty Arabskie - Dubaj. Z wizytą u rodziny Maktumów

  Zjednoczone Emiraty Arabskie – Dubaj. Z wizytą u rodziny Maktumów

  Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z najmłodszych krajów na świecie. Utworzone zostały 2 grudnia 1971 r. poprzez połączenie siedmiu księstw: Abu Zabi, Dubaju, Asz-Szariki, Adżmanu, Umm al-Kajwajn, Al-Fudżajry oraz Ras al-Chajm (emirat Ras al-Chajmy przyłączył się w 1972r.).

  Abu Zabi – największy emirat będący jednocześnie stolicą kraju.

  Dubaj – drugi pod względem wielkości emirat, jest znany na świecie jako wizytówka kraju.

  Asz-Szarika – w emiracie Asz-Szarika obowiązują najbardziej rygorystyczne muzułmańskie prawa.

  Adżman – to emirat, w którym nadal jest pielęgnowana tradycja żeglarska.

  Umm al Kajwajn – jeden z najmniejszych emiratów. Głównym źródłem dochodu jego mieszkańców są rybołówstwo i rolnictwo.

  Ras al-Chajma – najbardziej malowniczy emirat spośród wszystkich siedmiu emiratów.

  Al- Fudżajra – emirat, który chętnie odwiedzany jest przez miłośników pięknych widoków oraz miłośników plażowania.

  Historia rodu Maktumów

  Historia rodu sięga roku 1833, kiedy to pewne plemię, które przywędrowało z okolic Abu Zabi osiedliło się nad rzeką, która obecnie przecina centrum Dubaju.

  W owym czasie obszar dzisiejszych Zjednoczonych Emiratów Arabskich zamieszkiwało szereg różnych plemion. Dopiero szajch Maktum Ibn Bati zjednoczył ludność i doprowadził do rozwoju handlu rybami oraz perłami. Dodatkowo zniesienie w późniejszym czasie ceł handlowych oraz oparcie gospodarki głównie na ropie naftowej doprowadziło do tego, że w stosunkowo krótkim czasie pustynna wioska przemieniła się w metropolię XXI wieku.- Dubaj.

  Dubaj – miasto rekordów

  Dubaj to niewątpliwie miasto cudów architektonicznych. W Dubaju znajduje się największe na świecie centrum handlowe, najwyższa wieża, najdroższy na świecie apartament oraz największa ilość najbardziej ekskluzywnych obiektów noclegowych zlokalizowanych w jednym miejscu. Nieograniczoność terytoriów pod zabudowę sprawia, że Dubaj może realizować nawet najbardziej wymyślne projekty, takie jak: Burdż Dubaj – drapacz chmur, w którym znajdują się jedne z najszybciej przemieszczających się wind na świecie, które mogą transportować pasażerów na najdłuższy na świecie odcinek – 504 metry, trzy sztuczne wyspy w kształcie palm, Hydropolis – pierwszy na świecie podwodny hotel oraz Dubailand – kompleks parków rozrywki o powierzchni większej niż cały Manhattan!

  Opracowano na podstawie: Dubaj – wydawnictwo Pascal | www.archirama.pl

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,893ObserwującyObserwuj