Drewno to niezwykle wdzięczny materiał konstrukcyjno-budowlany, który zapewnia wykonanym z niego przedmiotom wieloletnią żywotność oraz uniwersalny charakter, ale to nie wszystko… Drewniane meble mogą mieć niejedno oblicze. Wystarczy, że sięgniemy po dobrą farbę do drewna i pędzel, a nasze stare szafki zmienią się nie do poznania.

W dzisiejszym artykule inspirujemy do sięgania po kolorowe farby do drewna (https://www.pigmentologia.pl/oferta/farby/farba-do-drewna) i łamania utartych schematów. Z pomocą przychodzą nam ekologiczne farby do drewna Beckers, z którymi możemy pomalować drewniane powierzchnie na zewnątrz i wewnątrz.

Drewniane meble z europalet
Absolutnym hitem ostatnich lat są meble ogrodowe z europalet i drewnianych skrzyń po owocach. Latem tego typu konstrukcje wymalowane kolorowymi farbami do drewna można zobaczyć w wielu miejscach w Warszawie. Stoły i krzesła z recycklingu europalet stały się stałym elementem wystroju niejednego ogródka piwnego i niejednej kawiarenki. Z pomocą kilku gwoździ, dobrej farby do drewna i pędzla Ty również możesz stworzyć oryginalne meble do swojego ogrodu.

Ale meble ogrodowe to nie wszystko… Wykorzystując ten sam materiał stolarze hobbyści tworzą przeróżne cuda do domów – półki na książki, stoliki kawowe, szafki pod RTV, skrzynie na dziecięce zabawki i wiele innych.

Jak malować europalety?
Zdecydowałeś się na meble z europalet? Koniecznie zadbaj o ich odpowiednią konserwację oraz piękny wygląd!

Na rynku dostępne są farby do malowania drewna różnych marek. Jedne tańsze, drugie droższe. Jeśli nie zależy Ci na długotrwałym efekcie, nie masz w domu dzieci i zwierząt domowych możesz sięgnąć po dowolny produkt. Ale jeśli z mebli będą korzystały małe dzieci, psy lub koty upewnij się, że wybrana przez Ciebie farba do drewna jest ekologiczna i nietoksyczna.

Europalety mają najczęściej postać surowego drewna, dlatego wykonane z nich meble należy odpowiednio zakonserwować. Meble przeznaczone do domu można pozostawić w stanie surowym lub zabejcować na dowolny kolor – bardzo modna w ostatnim czasie jest farba turkusowa, ciekawy efekt przypominający złoto daje odcień Asparagus z palety Beckers Designer Universal. W ofercie producentów farb do drewna znajdziemy również bardziej klasyczne propozycje, takie jak biała, szara czy czarna farba do drewna. Biala farba szczególnie dobrze sprawdza się na meblach użytkowanych w ogrodzie, doskonale kontrastuje z otaczającą taras zielenią.

Oryginalnym pomysłem może być również polakierowanie mebli z palet. W tym celu można wykorzystać farbę do parkietu. Dostępne są w różnym wykończeniu – jako lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem. Przed zastosowaniem transparentnego lakieru do mebli zewnętrznych warto się upewnić, czy wybrana przez nas farba nadaje się do malowania drewna na zewnątrz. Najlepsza farba do zastosowań zewnętrznych to jednak emulsja do drewna. Dobrej jakości emulsja zewnętrzna gwarantuje doskonałą ochronę i długotrwały efekt.