Złota ochra została okrzyknięta kolorem roku 2016. Zobacz, jak wykorzystać i z jakimi kolorami łączyć ten odcień, by w pełni wykorzystać jego potencjał.

Kto wybiera kolor roku?

Za określenie najmodniejszych odcieni w danym roku odpowiada Globalne Centrum Estetyczne AkzoNobel, właściciel marki Dulux. Centrum to zaprasza grupę ekspertów z dziedzin wzornictwa i dekoracji, i wspólnie ustalają oni kierunek na kolejny sezon. Na rok 2016 hasłem przewodnim jest dualizm – zderzenie tradycji i innowacyjności.

Dlaczego złota ochra?

Projektanci i trend-watcherzy wskazują, że silnym nurtem na najbliższy rok będą ciepłe, subtelne i przytłumione odcienie. Wszelkie popularne dotychczas barwy zostały przełamane, urozmaicone i wzbogacone o dodatkowe niuanse kolorystyczne. Zamiast pomarańczowego mamy koralowy, zamiast niebieskiego ciemny granat, a zamiast koloru żółtego pojawiła się wspomniana złota ochra. Jak podkreślają eksperci, złota ochra z jednej strony jest na tyle wyrazista, by przyciągać uwagę, z drugiej – na tyle stonowana, że doskonale łączy się z innymi kolorami palety 2016.

slota ochra kolor roku 2016 1

Z czym łączyć złotą ochrę?

Złota ochra to kolor specyficzny. Z jednej strony wytworność złota, komponująca się z granatem, czernią, beżami i bielą, z drugiej zaś ciepło i przytulność; złota ochra to doskonały kompan dla odcieni ciepłego brązu, miedzi, naturalnego drewna czy koralu i mglistego błękitu.

Kolor ten nosi w sobie tę sprzeczność i to chyba właśnie sprawia, że jest tak uniwersalna. Można ją wpleść do wnętrz w stylu glamour, gdzie ze swoim pałacowym blaskiem zagra pierwsze skrzypce. Może się również pojawić w geometrycznych dekorach wnętrz nowoczesnych i retro, gdzie stworzy przytulne, ciepłe tło dla lakierowanego drewna i prostych form mebli lat 50-tych i 60-tych. Złota ochra potrafi być również silnym kontrastem dla nowoczesnego minimalizmu: wybija się zestawiona z surowym betonem, płytkami i loftową ascetycznością.

Więcej inspiracji ze złotą ochrą – kolorem roku 2016 głównej na naszym profilu na Pinterest!

pinterest kobietawielepie button