Pierwszą i jednocześnie najważniejszą uroczystością w życiu małego dziecka jest przyjęcie przez nie chrztu świętego. To także duże przeżycie dla najbliższego otoczenia. Podczas ceremonii do wspólnoty przyłączony jest nowy chrześcijanin, staje się dzieckiem Bożym. Wyjątkowości dodaje fakt, że całość ma szczególnie uroczystą oprawę i symbolikę. Jednym z najważniejszych elementów jest świeca do chrztu, którą podczas Mszy Świętej trzyma ojciec chrzestny.

Symbol w postaci świecy do chrztu

Świeca do chrztu stanowi kluczowy element całej ceremonii, ponieważ symbolizuje wiarę, odrodzenie i oświecenie. Moment zapalenia świecy od paschału oznacza wejście dziecka do życia duchowego, dzięki czemu staje się częścią wspólnoty. To symbol wewnętrznej wiary nowego chrześcijanina, a zadaniem rodziców i chrzestnych jest podtrzymywanie ognia wiary i wskazywanie odpowiednich dróg. Wybór świecy do chrztu musi być przemyślany, ponieważ powinno się przechowywać ją co najmniej do chwili przyjęcia kolejnego sakramentu – I Komunii Świętej. Zgodnie z tradycją za zakup tego symbolu odpowiada ojciech chrzestny, chociać w praktyce wygląda to różnie. W każdym razie lepiej zapytać o zdanie rodziców dziecka i ustalić tę kwestię odpowiednio wcześniej. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajduje się mnóstwo modeli do wyboru, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji nie zawsze jest łatwe. Zazwyczaj bierze się pod uwagę kolorystykę i ogólne wrażenie estetyczne. W asortymencie pozostają zarówno klasyczne, białe świece, jak i z kolorowymi elementami – kokardami, koronkami, cekinami i wieloma innymi ozdobnikami. Uniwersalne są na pewno te w kolorach srebra i złota. Z praktycznego punktu widzenia ważne jest to, aby świeca do chrztu miała okapnik, czyli element chroniący przed spływającym woskiem.

Znaczenie i wybór świecy do chrztu

Zakup świecy do chrztu to duża odpowiedzialność

Możliwość ponownego wykorzystania świecy w przyszłości sprawia, że dość często wybierane są egzemplarze klasyczne. W takim przypadku należy postawić na sprawdzony sklep, w którym dostępne są wyłącznie produkty wysokiej jakości. Dużą popularnością cieszą się przedmioty ozdobione subtelnymi dodatkami, które prawdopodobnie nie przestaną być gustowne. Mile widziane są bawełniane koronki, delikatne wstążeczki, a nawet personalizacja. Składając takie zamówienie na pewno trzeba zrobić to wcześniej, ponieważ czas realizacji jest dłuższy, niż ma to miejsce w przypadku uniwersalnych produktów. Świeca do chrztu, na której znajdują się imiona dziecka, data przyjęcia sakramentu stanowi idealną pamiątkę na wiele lat. Wszystkie powyższe aspekty mają duży wpływ na ostateczny wybór tego wyjątkowego symbolu przyjęcia sakramentu, dlatego warto dobrze to przemyśleć, skonsultować z rodzicami. Często chrzestni łączą swoje pomysły i zamawiają zestaw składający się ze świecy do chrztu i szatki – niweluje się wtedy ryzyko niedopasowania poszczególnych elementów do siebie. Tym sposobem poszczególne detale prezentują się wyjątkowo dobrze, tworzą spójną całość i pięknie wychodzą na zdjęciach z tego ważnego dnia.