Duża część społeczeństwa dzieli swoje cztery kąty razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Nikogo nie dziwi fakt, jeśli w progu drzwi wita nas z merdającym ogonem pies czy miauczący kot. Lekkiemu zdziwieniu ulegasz wówczas, gdy idąc do znajomych zamiast kota czy psa twoim oczom ukazuje się zwierzak, który ma więcej niż cztery nogi lub co gorsza nie ma ich wcale.

Dlaczego zwierzęta egzotyczne?

Większość osób, którym zadano to pytania dlaczego posiadają zwierzęta egzotyczne odpowiadało jednoznacznie: „przecież to takie samo zwierzątko jak pies czy kot, proszę zobaczyć jakie ten pająk ma śliczne oczka.”

Czy aby jednak na pewno takie samo?

Należy pamiętać, że takie zwierzęta jak pies czy kot obecne są w życiu europejczyka praktycznie od zawsze. Zwierzęta egzotyczne natomiast z racji tego, że są mniej popularne wzbudzają lęk, a także odrazę – jak twierdzą miłośnicy zwierząt egzotycznych, nieuzasadnioną.

Zwierzę egzotyczne i co dalej?

Sprawa jest prosta jeśli decydujesz się na kota czy psa. Sucha karma, legowisko do spania, ewentualnie kuweta. Chociaż i tak większość zwierząt preferuje łóżko właściciela więc i legowisko może okazać się zbędne.

Jeśli podejmiesz decyzję o zakupie zwierzęcia egzotycznego musisz pamiętać, aby zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania. Odpowiednie terrarium, podłoże, oświetlenie no i przede wszystkim odpowiednią dietę. Tutaj sucha karma niestety już nie wystarczy.

Kontrowersyjna dieta

Niestety znaczna część zwierząt egzotycznych żywi się innymi zwierzętami, zazwyczaj owadami lub myszami. Może budzić to kolejny dylemat, czy wejść w posiadanie zwierzęcia egzotycznego. Perspektywa posiadania na półce pojemnika z owadami, czy w zamrażalniku zapasu myszy też może przyprawić o niesmak.

Jeśli jednak jesteś w stanie stworzyć zwierzętom egzotycznym odpowiednie warunki, a dieta zwierząt egzotycznych nie jest nam straszna nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast psa twoim nowym przyjacielem stał się wąż, pająk czy gekon.