Wybierasz się na urlop? Chcesz mieć pewność, że wakacje będą udane? Ten poradnik jest przygotowany dla Ciebie.

Nie odkładaj niczego na „po powrocie”

Najgorsze co możesz sobie zrobić, to zafundować wakacje przepełnione myśleniem o tym, co jeszcze trzeba zrobić kiedy wrócisz. Niezapłacone rachunki, nienaprawiony cieknący kran w łazience – to drobiazgi, które skutecznie mogą ci popsuć wyjazd. Bo albo będziesz się zastanawiać nad tym, czy zdążysz wszystko załatwić w przepisowych terminach, albo, czy podczas twojej nieobecności, niezałatwione sprawy nie ulegną pogorszeniu. Podczas urlopu masz się wyłączyć, odpocząć i zebrać pozytywną energię. A przede wszystkim – odciążyć mózg od myślenia o tym, o czym musisz myśleć na co dzień. Do tej samej grupy zalicza się zastanawianie typu: „czy zamknęliśmy okno w kuchni?”. Wyjeżdżając sprawdź wszystko dwa razy, tak żeby potem nie rozmyślać, czy wszystko w  porządku w domu.

Pakuj się mądrze

Jeśli zapomnisz o swoich ulubionych klapkach plażowych – trudno. To drobiazg, który możesz szybko uzupełnić. Ale jeśli cierpisz na krótkowzroczność a w twojej walizce brakło okularów, albo na przykład jesteś astmatykiem, który zapomniał inhalatora – możesz mieć poważny problem. Dlatego, żeby zapewnić sobie udany wyjazd spakuj się rozsądnie i przede wszystkim – nie w pośpiechu. Wrzucając rzeczy do walizki na ostatnią chwilę, praktycznie gwarantujesz sobie, że czegoś zapomnisz. Warto więc do kompletowania bagażu zabrać się wcześniej, a może nawet przygotować sobie listę niezbędnych rzeczy.

Wybierz solidne biuro podróży

W ostatnich latach kryzys na rynku biur podróży sprawił duży kłopot turystom. Okazywało się bowiem, że wyjazd w ostatniej chwili zostaje odwołany, albo co gorsza, urlopowicze utykali gdzieś na drugim końcu świata, bo w czasie ich pobytu biuro podróży bankrutowało. W dodatku nie spędzali czasu na plaży i w hotelowym barze, ale na lotnisku, czekając na samolot. Wybierając ofertę wyjazdu kieruj się nie tylko atrakcyjną ceną, ale także renomą biura. Są firmy, które od lat funkcjonują na rynku i z powodzeniem przetrwały kryzys, na przykład Itaka. Decydując się na urlop z takim biurem, wiesz, że nie będziesz drżeć do czasu powrotu do kraju, czy wszystko się powiedzie.

Ważny jest research

Przed wyjazdem dobrze jest zrobić sobie krótki research dotyczący kraju, do którego się wybieramy. Łatwo jest urazić tubylców nieznajomością zwyczajów, nawet takich drobnych jak kwestie dawanych napiwków. Pomocą w tej kwestii są oczywiście przewodniki i Internet. Twój research dotyczyć może nie tylko przyjętych w danym kraju konwenansów. Jeśli dowiesz się co nieco o historii i kulturze danego kraju oraz o możliwych do zwiedzenia zabytkach, będziesz w stanie lepiej rozplanować czas podczas wyjazdu i skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje miejsce twojego pobytu.

Dobierz sobie ekipę

Jeśli spędzasz miło czas, to jesteś zadowolony z życia. Ale jeśli możesz się z kimś podzielić swoją radością, to jesteś już naprawdę szczęśliwy. Dlatego na wakacyjny wyjazd wybierz się z ludźmi, z którymi naprawdę dobrze i bezpiecznie się czujesz. Niech to będą takie osoby, które pójdą z tobą poimprezować, ale też znajdą jakieś panaceum, gdy poparzy cię meduza.

Sposoby na tanie podróże