Dziecięcy pokój to prawdziwa arena zabawy! Znajdziesz w nim wszystko, począwszy od dzikich zwierząt, aż po koparki i wózki dla lalek. Każde dziecko potrzebuje przestrzeni do swobodnego rozwoju swojej wyobraźni, dlatego własny pokój stwarza do tego idealne warunki. Nie można jednak nie zauważać bałaganu w pokoju dziecka, ponieważ w natłoku zabawek, może zrobić się dość chaotycznie. No i przede wszystkim niebezpiecznie!

Dziecięcy pokój

Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, kiedy na podłodze porozrzucane są przedmioty, które mogą skaleczyć dziecko lub takie, o które może się ono potknąć. Jak wiadomo, dzieci są niezwykle ruchliwe, a szczególnie te najmłodsze. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że z powodu porozrzucanych zabawek, dziecko się przewróci i zrobi sobie krzywdę. Postaraj się więc nauczyć je, że porządek w pokoju jest ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Wpojenie dziecku, że pokój jest jego własnością nie tylko w kwestiach zabawy, ale także sprzątania, pomoże Ci w przyszłości poradzić sobie z problemem bałaganu w pokoju dziecięcym.

Jak szybko posprzątać pokój?

Postaraj się, aby Twoje dziecko przyswoiło sobie pewne zasady, dzięki którym nie odczuje mozolnego sprzątania pokoju, a będzie to robić w pewnym sensie automatycznie. Przede wszystkim chodzi o odkładanie nieużywanych rzeczy na miejsce. Wytłumacz swojemu dziecku, że jeśli zechce pobawić się czymś innym, to zabawkę, którą bawił się do tej pory, trzeba poskładać i odłożyć na miejsce. Unikniecie w ten sposób gromadzenia się zabawek na podłodze. Dodatkowo każda kategoria zabawek powinna mieć swoje miejsce. Dla przykładu samochody powinny leżeć w jednym pudełku, a gry planszowe w osobnej szufladzie lub kartonie. W pokoju dziewczynki akcesoria dla lalek także powinny mieć swoje wyznaczone miejsce, tak samo jak zabawkowe przybory kuchenne. Jeśli tak zorganizujesz pokój dla swojego dziecka, będzie ono wiedziało, gdzie ma odłożyć zabawki, aby później bez problemu je znaleźć. Dla maluchów w przedziale 1,5 roku – 6 lat świetnym pomysłem będzie specjalny zestaw do sprzątania dla dzieci. Wiele z nich obserwuje dorosłych w codziennych porządkach, jednak mop czy szufelka, są dla nich za duże i nieporęczne. To nie może stanowić przeszkody dla ich chęci do sprzątania. Jeśli zdarzy się, że raz odmówisz dziecku chwycenia za zmiotkę, zgasisz w nim zapał do sprzątania, a w rezultacie również do porządkowania zabawek. Dlatego zainwestowanie w taki zestaw dla dzieci sprawi niesamowitą radość i satysfakcję.

Odkurzanie

Pokój Twojego dziecka powinien być wyposażony w dywan. Nie chodzi tu tylko o względy wizualne, ale przede wszystkim o zdrowie. Dziecku bawiącemu się na dywanie jest o wiele cieplej. Ponadto na dywanie nie poślizgnie się tak, jak może się to stać na panelach czy kafelkach. Jednak dywan w pokoju dziecka jest trudny w utrzymaniu. Trzeba go często odkurzać, więc warto zainwestować w dobre worki. Te od światworków.pl wykonane są z mikrowłókna, które chroni Twoje dziecko przed alergią. Poza tym są niezwykle wytrzymałe i zapewniają lepszą filtrację, niż zwykłe worki papierowe.

Artykuł opracowany przez firmę ŚwiatWorków specjalizującą się w sprzedaży worków do odkurzaczy.