Dzieciaki uwielbiają zabawę na wszelkiego rodzaju dmuchańcach, doskonale wiedzą o tym organizatorzy wszelkiej maści imprez. Oczywiście zobowiązani są dopilnować, by maluchom, które z nich korzystają, nic się nie stało, ale to Ty jako rodzic jesteś odpowiedzialny za swoje dziecko i możesz przed zabawą sprawdzić, czy kolorowy dmuchany zamek jest bezpieczny dla Twojego dziecka.

Dlaczego o tym wspominamy? Bo zdarzają się wypadki, np. taki jak ten, który miał miejsce kilka lat temu na festynie w Gdańsku. Dmuchana zjeżdżalnia została przewrócona przez silny wiatr, w efekcie czego cała konstrukcja runęła na ziemię i przygniotła czwórkę dzieci. Na pewno nie chcesz, by Twoje dziecko ucierpiało w podobnym zdarzeniu. Nie wiesz jednak, jak do tego nie dopuścić? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, z którymi dobrze się się zapoznać. Zwróciliśmy też uwagę na zagrożenia towarzyszące eksploatacji dmuchańców, które powinieneś wziąć pod uwagę zanim pozwolisz dziecku się na nich pobawić. 

Eksploatacja dmuchańców a podstawowe zagrożenia

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, istnieje kilka zagrożeń, które mogą sprawić, że zabawa na dmuchańcach stanie się niebezpieczna. Do najważniejszych z nich należą:

 • Przewrócenie dmuchańców dla dzieci przez silny wiatr.
 • Rozdarcie materiału lub pęknięcie szwów, do którego może dojść pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia.
 • Przepełnienie, mogące doprowadzić do tego, że maluch przypadkowo wypadnie poza obręb dmuchanej zabawki.
 • Poparzenia skóry, do których bardzo często dochodzi, gdy dzieci korzystają ze zjeżdżalni bez koszulki, wspinają się na ścianki boczne lub praktykują zjeżdżanie w kilka osób jednocześnie.
 • Urazy pojawiające się bardzo często, gdy dzieci wchodzą na dmuchańce lub z nich schodzą. Zdarzają się one także, gdy z jednej zabawki korzystają maluchy w różnym wieku – niestety starsi rzadko zwracają uwagę na mniejszych kolegów i nie przejmują się tym, że niechcący mogą wyrządzić im krzywdę.
 • Nagłe zejście powietrza, następujące wskutek zsunięcia się przewodu zasilającego, braku prądu, zepsucia się silnika, przebicia powłoki czy też otwarcia się rękawa lub zamka. Może ono spowodować bolesne upadki zainicjować powstanie urazów.
 • Do tego, że dzieci korzystające z poduszek pneumatycznych nie będą na nich bezpieczne, mogą doprowadzić również: niewłaściwe usytuowanie imprezy oraz jej nieprawidłowe zabezpieczenie.

Na co musisz zwrócić uwagę zanim dziecko zacznie bawić się na dmuchańcach?

Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie niepotrzebnych stresów i nie martwić się o to, czy Twoja pociecha podczas zabawy nie zrobi sobie krzywdy, to powinieneś bezwzględnie:

 • Odpuść zabawy na zjeżdżalniach dmuchanych czy innych zabawkach, gdy wieje silny wiatr.
 • Zapytaj, czy poduszki pneumatyczne obsługują osoby pełnoletnie i do tego przeszkolone.
 • Dowiedz się, ilu opiekunów czuwa nad bezpieczeństwem najmłodszych korzystających z zabawek.
 • Dopytaj o ubezpieczenie OC dmuchańca. Profesjonalne firmy podkreślają, że ich produkty są w pełni bezpieczne i objęte stosowną polisą.
 • Nie pozwolić dziecku na korzystanie z dmuchańców, gdy są one przepełnione lub, gdy sporo starsze dzieci stanowią zdecydowaną większość grupy.
 • Sprawdź mocowania poduszki (powinna być zakotwiczona w ziemi) i jej ogólny wygląd zewnętrzny (np. brak przetarć).
 • Nie dopuścić do tego, by dziecko korzystało z zabawki, jeśli teren nie został odpowiednio zabezpieczony, a poduszki pneumatyczne rozłożono na terenach pochyłych, w pobliżu jezdni lub w miejscach, gdzie biegną linie energetyczne.

Jak widać, zagrożeń towarzyszących zabawie na dmuchańcach jest całkiem sporo, jednak musimy dodać, że zdecydowana większość firmy organizujących imprezy dla dzieci dba o to, by maluchy podczas zabawy były bezpieczne i w trakcie szaleństw nie zrobiły sobie żadnej krzywdy. Dlatego warto im zaufać, zachować zdrowy rozsądek i pozwolić dzieciakom pobawić się na kolorowych poduszkach pneumatycznych, bo to dla nich mnóstwo frajdy i ogrom niezapomnianych wrażeń.